"Magyarország támogatja azt a politikát, ami a globalizációból fakadó előnyök kihasználását és az egységes belső piac hatékonyságát javítja. Magyarország számára fontos, hogy az EU kiemelt figyelmet fordítson a szomszédságában fekvő, dinamikusan fejlődő piacokra is" - mondta Daróczi Dávid.
Magyarország a csütörtökön kezdődő lisszaboni csúcson megerősíti majd, hogy elkötelezett az euró bevezetésében - tette hozzá a kormányszóvivő.
Daróczi Dávid - megismételve a magyar álláspontot - elmondta: a reformszerződés tervezetében minden benne van, ami fontos Magyarországnak. A dokumentum egyszerűsíti az uniós döntéshozatalt, átláthatóvá teszi az EU működését. A tervezetben az alapértékek között szerepelnek a kisebbségek jogai - tette hozzá.
A kormányszóvivő rámutatott: a lisszaboni találkozón várhatóan elfogadják az Európai Parlament összetételének megváltoztatásáról szóló javaslatot is. Ennek értelmében a jelenlegi 785 képviselő helyett 2009-től 750 képviselő lenne az EP-ben, Magyarország a jelenleginél kettővel kevesebbet, 22 politikust küldhetne a parlamentbe.
A reformszerződés tartalmában júniusban állapodtak meg a tagállamok, és az unió soros, portugál elnökségének reményei szerint az október 18-19-i lisszaboni EU-csúcsértekezleten el is lehet majd fogadni a dokumentumot. A szakértői szintű szövegezési munkák során felmerült értelmezési vitákat politikai szinten kell addig elsimítani.
Egyelőre nem világos, miként szerepeltetik majd a reformszerződésben az alapjogok chartáját, amellyel kapcsolatban a briteknek fenntartásaik vannak. Azt sem tudni, a lengyel kormány enged-e azon követeléséből, hogy ne csak a függelékben, hanem fajsúlyosabb helyen utaljanak egyes közös határozatok kisebbség általi megvétózásának lehetőségére.
Lengyelországban a lisszaboni csúcs után néhány nappal tartanak parlamenti választásokat, és egyes uniós tisztségviselők szerint félő, hogy a lengyelek emiatt kevésbé lesznek rugalmasak.