A csaknem 600 ezer tagot számláló öt érdekképviselet az egészségbiztosítási pénztárak üzleti modellje ellen tiltakozik. A helyszínről még nem egyeztek meg a rendőrséggel, egyelőre annyit lehet tudni, hogy számos vidéki nagyvárosból is jönnek majd tüntetők.
Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek elnöke pénteki közös sajtótájékoztatójukon elmondta: azért döntöttek a demonstráció mellett, mivel nem értenek egyet az üzleti alapon működő pénztárak bevezetésével. A kormány fel akarja számolni a társadalombiztosítást, ez azonban nemcsak egy finanszírozási rendszer, hanem egy nemzeti alapintézmény, 10 millió embert érintő kockázatközösség - hangsúlyozta a szakszervezeti vezető. A tervezet átgondolatlan, kiforratlan, és hiányzik belőle a társadalmi kontroll.
Az emberek csak a pénztárcájához mérten férnek majd hozzá az egészségügyi ellátáshoz, ez pedig katasztrofális folyamatokat indíthat el - tette hozzá. Borsik szerint a kabinet "erőltetett menetben", társadalmi vita nélkül akarja keresztül vinni az elképzeléseket, de ezzel rengeteg kérdést hagy tisztázatlanul. Miközben a kormánypárt a koalíciós partner zsarolásai miatt meghátrál az egyeztetéseken, a biztosítók garantált profitot harcolnak ki maguknak - sommázta véleményét a szakszervezet elnöke.
Kuti László, az ÉSZT alelnöke egyetértett Borsikkal abban, hogy nincs szükség az üzleti alapú pénztárakra, hisz ettől még nem oldódnak meg az egészségügy szervezési problémái. A finanszírozási oldal helyett a szolgáltatásokat kellene versenyeztetni, különben a betegek még a jelenleginél is rosszabb körülmények közé kerülnek - hangsúlyozta. Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke szerint az senki előtt sem kérdés, hogy a rendszer rosszul működik, de az átalakításoknak nem ez a módja.
A szakmai érdekképviseletek mindössze hat nappal a nyilvánosságra hozatal előtt vehették kézbe a részletes tervezetet, és úgy tudni, az előzetes ígéretek ellenére a kormány jövő szerdán már a kodifikált változatról akar tárgyalni - mondta.
A nyugdíjrendszer, az egészségügy és a társadalombiztosítás átalakítása ellen elsőként a Liga Szakszervezetek hirdetett országos demonstrációt november 21-re. A tiltakozáshoz később csatlakozott a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ), a Mozdonyvezetők Szakszervezete pedig kétórás figyelmeztető sztrájkot tervez október 25-én, csütörtök reggel 6 és 8 óra között, a szárnyvonalak megszüntetése miatt.