Kerpen Gábor kitért arra, hogy a PDSZ már a tavaly jelezte: a költségvetés a finanszírozási rendszer átalakításával, a teljesítménymutató bevezetésével s a pedagógusok kötelező óraszámának emelésével - több mint 40 milliárd forinttal csökkenti két éven belül a normatív támogatást.
A szakszervezet számításai szerint a kötelező óraszám emelése a finanszírozás megváltozása miatt automatikusan évi 250 ezer forinttal csökkentette az egy diákra jutó normatíva-alapot. Kerpen Gábor ezt elképesztőnek tartotta.
Hozzátette: a jövő évi költségvetés ezen az úton megy tovább, s további osztálylétszám-növelésre, a csoportbontás megszüntetésére és intézménybezárásra késztetheti a fenntartókat. Ez ellen összefogással és minden törvényes eszközzel fel kell lépni, ha a tárgyalások nem vezetnének eredményre, ugyanis mindezzel tovább romlik az oktatás minősége - hangsúlyozta az érdekvédő.
Mint mondta, a költségvetés tervezetében utalás sincs arra, hogy az MSZP-SZDSZ nyári megállapodásában szereplő "teljesítménybérnek" külön forrása lenne, vagyis fennáll a veszélye annak, hogy újabb elbocsátások determinálásával próbálják ezt a forrást megtalálni.
Kifogásolta azt is, hogy az iskolabezárások, a sok iskola önállóságának megszüntetése idején a kollégiumok finanszírozása sem növekszik.