A támogatott kutatócsoportok a fajlagos mutatókat tekintve a magyar tudományos élet legproduktívabb szegmensét jelentik - mondta Pléh Csaba a szerződés aláírása előtt.
Az akadémikus hozzátette: a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal közeljövőben megjelenő pályázatai, valamint az EU VII. (kutatás-fejlesztési) keretprogramja további lehetőségeket teremtenek az egyetemeken működő kutatócsoportok fejlesztésére.
Az ötéves támogatási ciklusra a nemzetközileg is kiemelkedő tudományos teljesítményt nyújtó csoportokat választották ki anonim bírálati rendszerben. Az Akadémia és a magyarországi egyetemek együttműködésének keretében működő, összesen 79 csoport közül mintegy harminc újonnan került a támogatottak közé - hangsúlyozta a főtitkárhelyettes.
Idei Miklós, az MTA Támogatott Kutatóhelyek Irodájának igazgatója elmondta, hogy a támogatott kutatócsoportok vezetői az egyetemek tanszékvezetői, tanszékvezető-helyettesei, a csoportban dolgozó kutatók és asszisztensek pedig az MTA alkalmazottai.
Az akadémia fedezi a munkatársak bérét, míg az egyetem befogadja a kutatócsoportot és biztosítja a működésükhöz szükséges infrastruktúrát - tette hozzá az igazgató.
A szegedi egyetemen működő kutatócsoportok évente mintegy 250 millió forint támogatást kapnak. A 79 támogatott kutatócsoport éves összköltségvetése meghaladja az 1,7 milliárd forintot - közölte Idei Miklós.