Az iskolafenntartó önkormányzatok az államot hibáztatják a kialakult helyzetért, az állam a fenntartókat. Hogy ki a valódi felelős, mi a baja a magyar közoktatásnak? - erről is kérdeztük Árok Antalt, a Pedagógus Szakszervezet titkárát.
- Lehet, hogy az összevonások, bezárások, tanárelbocsátások alapvető oka az, hogy az iskolák kettős finanszírozásúak?
- Bizonyos, hogy a kettős finanszírozás lehetőséget teremt arra, hogy a felelősök egymást okolják.
Manapság az iskolák működési költségeinek egyik részét az állam, másikat a fenntartó adja. Mindkettő kevesli a másik által adott összeget, és a bajban egymásra mutogat. Mindenesetre a jelenlegi feladat vagy csoport létszámától is függő finanszírozás arra ösztökéli a fenntartót, hogy minél több gyereket ültessen egy osztályba. Pedig mindenki tudja, hogy nagy létszámú osztályban nehéz megteremteni az esélyegyenlőséget, felzárkóztatni a hátrányos helyzetű gyerekeket. Már pedig az esélyegyenlőtlenség fenntartása a hátrányos helyzet újratermelődéséhez vezet - bizonygatta Árok Antal.
- Valóban a pénzen múlik minden?
- Nem, hiszen hibás rendszerben működik az egész magyar közoktatás. Megjavításáért alakította meg a miniszterelnök az oktatási "kerekasztalt", melynél helyet kaptam én is. A kerekasztal résztvevői egy év alatt javaslatot tesznek közoktatásunk gondjainak megoldására.
- Közoktatásunk jelentős összegű uniós támogatáshoz jutott, illetve jut még. Ebből lehet majd jó körülményeket teremteni?
- Kétségtelenül sok pénz jut majd felújításokra, modernizációra, az iskolák műszaki fejlesztésére. Persze felzárkóztatásra, személyi feltételek biztosítására is kell lennie pénznek.
- Az állás nélkül maradtak átképzésére nem jut?
- Az Oktatási és Kulturális Minisztérium a nyáron kidolgozott egy átképző programot, melynek megjelentetését már tavaly ősszel szorgalmazta szakszervezetünk. Mi a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolával együtt segítjük az állás nélküli pedagógusok átképzését. Pályázatíró és projektmenedzseri, nyelvi, idegenforgalmi, informatikai jellegű képzésről van szó - tudatta az érdekvédők titkára.
- Honnan lesz erre pénze a nem dolgozó tanárnak?
- Fejenként háromszázezer forintot átképzési támogatást kaphatnak a pedagógusok 2008. december 31-ig, a közalkalmazottak átképzésére rendelkezésre álló keretből. Így egyeztünk meg a munkaügyi tárcával.