A polgármester újságírók előtt elmondta, hogy a tavaly decemberben egy magánterületen felfedezett kristálybarlang helyzete nagyon kritikussá vált, mivel a telken építkezést folytató beruházó nem tett eleget annak a kötelezettségének, hogy a barlang bejáratát kivezesse az utcára, és ezzel barlangászok számára megközelíthetővé tegye az egyedülálló természeti képződményt, ráadásul építési törmelékkel és földdel temette be a barlang bejáratát.
Az ügyben eljáró szakhatóság, a Közép-Duna Völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség korábban már megvonta az építési engedélyt, és kötelezte a beruházót, hogy tegye szabaddá a kristálybarlang bejáratát.
Az I. kerület polgármestere - mivel nem látja biztosítottnak a barlang fennmaradását - levélben Fodor Gábor (SZDSZ)környezetvédelmi miniszterhez fordult, azt kérve, hogy nyilvánítsa védetté a barlang felszínét is. Ha ez nem vezet eredményre, akkor a főpolgármestertől kérnek segítséget, majd - 30 nap elteltével - a kerület maga mond ki a védettséget a területre.
Nagy Gábor Tamás kifejtette: az ügyet nagyon bonyolulttá teszi, hogy az építkezés kezdetén a beruházó elfogultságra hivatkozott, így az engedélyezési szerv a VII. kerületi építési hatóság lett, amely azonban "úgy tűnik, nincs tisztában a helyzet komolyságával". Az ügyben az ombudsman is vizsgálatot indított - tette hozzá.
A polgármester rámutatott, hogy lassan - az építkezés gyors előrehaladtával - visszafordíthatatlan helyzet kezd kialakulni; ha nem sikerül valamit elérni az ügyben, félő, hogy a barlang eltűnik, vagy megsérülnek a benne talált egyedülálló kristályképződmények.