Ennek értelmében mintegy hétszáz élelmiszerüzletnek és a nagyobb élelmiszerkereskedőknek be kellene gyűjteniük az elhasznált szatyrokat és szervezetten át kellene adniuk azokat egy gyártónak vagy egy műanyagot újrahasznosító cégnek.
Felkérnék az üzleteket, hogy az általuk forgalmazott szatyrokon a következő a felirattal emlékeztessék a fogyasztót: "Kérjük, juttassa el ezt a szatyrot olyan üzletbe, amely részt vesz a műanyag újrafeldolgozásában".
Környezetbarátok istencsapásnak minősítik a műanyag bevásárlótáskákat, amelyek elbomlása éveket vesz igénybe, szennyezik a talajt, valamint a vizet.
Írország 2002-ben adót vetett ki a műanyag szatyrokra és ezáltal 90 százalékkal csökkentette használatukat. 2003 óta pedig Ausztrália számos településének kis üzleteiben tilos a használatuk.
Idén márciusban San Francisco első amerikai városként száműzte a műanyag bevásárlótáskákat a nagy szupermarketekből, Kalifornia állam pedig júliusban törvényt fogadott el, amely arra kötelezi az üzleteket, hogy vásárolják vissza a műanyag szatyrokat és bátorítsanak azok újrahasznosítására.
Becslések szerint az amerikaiak 84 milliárd műanyagszatyrot használnak el évente. A világszerte előállított műanyag bevásárlótáskák készítéséhez évente több mint 12 millió hordó kőolajra van szükség - közölte a New York-i önkormányzat.