Gyógyító sóterápia
A sóterápiát alkalmazhatják asztmások, allergiások, egyéb krónikus légúti betegségekben szenvedők, városlakóknak pedig megelőző légúttisztításra is ajánlható. A sóterápia több fajtája ismert, ezek hatásai azonban különbözőek.
2007. november 5. hétfő 14:27 - Hírextra
Asztma, allergia: népbetegségA XX. sz. végén robbanásszerűen megnőtt az allergiás, asztmás és egyéb felső és alsó légutakkal kapcsolatos megbetegedések száma, ami elsősorban az ún. "nyugati típusú életforma" terjedésének köszönhető. Az asztmás betegek száma világszerte mintegy 150 millió, és ez a szám évente legalább öt százalékkal nő. Magyarországon, illetve Budapesten a statisztikák szerint a 0-18 éves korosztály mintegy 4-5 százaléka asztmás, illetve 10-12 százaléka allergiás. A Budai Gyermekkórház adatai szerint évente körülbelül 150 000 asztmás gyermeket kezelnek gyógyszeresen, illetve injekció-kúrákkal. A felnőtt lakosság körében ez az átlag még magasabb, ugyanis minden negyedik felnőtt allergiás vagy asztmás.
Sóbarlangtól a száraz sóterápiáigA száraz speleo terápiás eljárás egy kárpátaljai orvos-kutatócsoportnak és egy magyar elektroműszerésznek, Fehér Jánosnak köszönhető, aki rendkívül súlyos asztmabeteg kisfián szeretett volna segíteni.
Évezredes tapasztalat, hogy a sóbányák levegője enyhíti a köhögést, jótékony hatású a légúti betegségek esetén. Ezért egyre többen kerekednek fel külföldön (például a dánok, németek, osztrákok, britek körében népszerű ez az úti cél), hogy sóbányában, illetve annak terápiás céllal látogatható környezetében pihenjenek, kezeltessék magukat. Az erre épült sóbarlang-klinikák Európa több pontján működnek, például a britek szívesen látogatják a kárpátaljai, aknaszlatinai sóbányában létrehozott allergológiai kórházat preventív és terápiás, kezelési céllal. Mivel azonban a természetes sóbányák gyógyító hatásának alkalmazása korlátozott és helyhez kötött, a rászoruló betegek száma mindenképpen szükségessé tette, hogy új, könnyebben hozzáférhető terápiát találjanak. Így került sor a mesterséges sóbánya-mikroklíma terápia kifejlesztésére, amely a természetes közeg modellezése. Először kidolgozták a párologtatott, gőzölt, sótéglán alapuló sóskúrát, de ez csak részleges eredményt kínált, mivel a nedves só megtapadt a nyálkahártyákon és nem jutott le a tüdő finomabb légútjaiba. A kutatók a száraz terápia lehetőségét keresték és találták meg egy kárpátaljai orvoscsoport és egy magyar elektroműszerész, Fehér János együttműködésének köszönhetően. Az INDISO ezt a száraz sóterápiás eljárást alkalmazza a Sportkórházban. Egy különleges speleo-generátor segítségével modellezik a természetes sóbányák mikroklímáját. A gép megszárítja az aknaszlatinai sóbányából hozatott sót, amely ezután átmegy egy ionizációs folyamaton, majd a gép elporlasztja és a levegőbe fújja. A látványa hasonló a cigaretta fehér füstjéhez. A sót a generátor 0,2-0,7 mikronnyi részecskékre porlasztja, így azok utat találnak a tüdő legrejtettebb zugaiba is.
Gyógyító sófelhőA módszer lényege és egyedülállósága abban rejlik, hogy egy különleges speleo generátor segítségével modellezik a természetes sóbányák mikroklímáját, a hatóanyag pedig az aknaszlatinai természetes sóbányából származó, ionizált só, amelyben a porlasztás után a részecske nagyság nem lépi át a 0.2-0.7 mikront, ami megfelel a legkisebb hörgőcske átmérőjének. Magas diszperzitású, nátrium-kloridban gazdag, száraz aeroszol képződik, amelynek aktív hatóanyaga 22 mg/köbméter mennyiségben van jelen a levegőben. A száraz terápia és ionizáció jelentősége abban nyilvánul meg, hogy a sót nem párologtatják, nem kötik vízhez, így légzés közben nem tapad a nyálkahártyára a felső légutakban, és nincs extra nyáktermelés, amely főleg gyermekeknél jelenthet ürítés gondokat. A nyálkahártyával ellentétes iontöltésnek és részecske méretnek köszönhetően biztosítva van a hatóanyag szabad útja egészen a legkisebb hörgőcskékig, kivédve ezzel a korábban ismert nedves terápiák hátrányait.
HatásmechanizmusA terápia alkalmazása során az aknaszlatinai és a finn Helsinki Egyetem kutatási tapasztalatai szerint a felnőttek mintegy 88-90 százaléka ért el jelentős javulást, a gyermekek körében ez a szám 90-96-ra tehető.
A páciens belélegzi a száraz hatóanyagot, amely azonnal eljut a légjáratok, a hörgőcskék minden részébe. Ott elolvad, magához vonzza a szennyeződéseket, amelyeket a beteg később felköhög, illetve a véráram metabolikus folyamatai során a szennyeződés elhagyja a szervezetet. A mesterséges aeroszol tartalmú gyógy-közeg működési mechanizmusának legfontosabb tényezője a légzőszervek nyálkahártyájára és a hörgők simaizom szerkezetére kifejtett hatás: megszünteti a gyulladást, helyreállítja a fiziológiai jellemzőket, illetve a légzőszervek mikroflóráját. A patológiai váladék eltávolítása fokozza a szervezet mikrobiológiai allergénekkel szembeni védettségét. A terápia eredményeképpen általánosan helyreáll a bronchusok tónusa, javul a légzés, a légzésfunkció, ami a szervezet egyéb területeinek működését is normalizálja. Az immunerősítő faktor révén negyedére csökken a betegnapok száma, a szervezet ellenállóbb lesz. A kifejezetten asztmás, kruppos problémákkal küzdők esetében megszűnik a hörgőgörcsöt kiváltó gyulladás, a hörgők légátjárhatósága helyreáll, nem jelentkeznek a rohamok. Allergiás panaszok esetén normalizálódik a vérben az allergiás tüneteket kiváltó IgE-, valamint hisztamin-szint, így nincs, ami kiváltsa a tüneteket. Allergiás rhinitisnél lényegesen javul az orrlégzés, megszűnik az orrnyálka duzzanat.
Forrás: patika.hu