Demszky Gábor megnyitó beszédében úgy vélte: az ország prosperitásának záloga egyedül a polgári hagyományokhoz való visszatérés kiteljesítése lehet.
Megjegyezte: "éppen a nagy ellátórendszerek jelenleg zajló átalakítása kapcsán szembesülünk azzal, hogy Magyarország gazdag polgári hagyományai sajnálatosan csekély vonzerőt gyakorolnak honfitársaink egy részére."
Emlékeztetett rá, hogy a történelem szeszélyei nem egyszer visszavetették a fejlődést, de az ország mindig visszatalált a városközpontú polgári lét keretei közé.
Á. Varga László, a levéltár főigazgatója köszöntőjében hangsúlyozta: törekszenek rá, hogy legalább kétévente hasonló, tudományos igényű konferenciákat szervezzenek.
Mint rámutatott, ezt az is indokolja, hogy a tavaly létrehozott Urbs című várostörténeti évkönyv, amelynek második része épp a tanácskozás reggelére került ki a nyomdából, fellendítette a szakmai párbeszédet.
Sipos András, az Urbs szerkesztője hozzátette: jól látható, hogy a városkutatás szakmai fórumának szánt kiadvány létezése nyomán nemcsak publikációk keletkeztek, hanem a tudományos munka irányát, témáit meghatározó kommunikáció is megélénkült.
A konferencián megemlékeztek a múlt héten elhunyt Kubinyi András akadémikusról, történészről, aki az eredeti tervek szerint a tanácskozás nyitó előadását tartotta volna.
A konferencia megnyitóján adták át a fővárosi levéltár egykori vezetőjéről elnevezett emlékérmet és díjat. A levéltár dolgozóinak munkáját elismerő Gárdonyi Albert-emlékérmet idén Szilvay Gyula, a kutatóterem vezetője, a díjat pedig Hidvégi Violetta főlevéltáros kapta.
A Budapest Főváros Levéltára és az Urbs szerkesztősége által szervezett kétnapos konferencián a városi politikai, szellemi és gazdasági elit történetét vizsgálják a résztvevők az egykori monarchia szinte teljes területét áttekintve.
Mivel Budapest Főváros Levéltára térségi tudományos és kutatóközponti szerepet is játszik, a konferencián nemcsak a hazai társintézmények munkatársai tartanak előadást, hanem kolozsvári és marosvásárhelyi kutatók is.
A Levéltári Napokat - korábban Levéltári Napot - Pest, Buda és Óbuda 1873-as egyesülésének, azaz Budapest létrejöttének évfordulója környékén rendezi meg minden évben az intézmény.