Véleménye szerint a művészi alkotóképesség sok területen megmutatkozik. Példaként említette, hogy a rendszerváltás óta több száz templom épült országszerte, igaz - jegyezte meg - azok építészeti színvonala eltérő: vannak nagyon igényes, maradandó értékű alkotások, néhányon viszont látszik, hogy sebtében emelték.
A kulturális értékek megítélése természetesen viszonylagos, nem csak az építőművészetben, hanem többek között az egyházi zeneművészetben és szépirodalomban is. Ugyanakkor mélyült a református egyház és a kulturális élet szereplői közötti együttműködés, ám, hogy ezzel mennyire sikerült értéket teremteni, azt majd az utókor dönti el - mondta Bogárdi Szabó István.
Megemlítette, hogy az ökumenizmus területén is megmutatkozik a kultúra fontos szerepe, hiszen a Biblia évét is együtt szervezi jövőre a három történelmi keresztény egyház. Ezenkívül az állami egyházpolitika is abba az irányba orientálta őket, hogy az egymás közötti együttműködést szorgalmazzák. Ettől függetlenül a belső készség is megvan az egyházakban egymás gondolatainak meghallgatására és a közös fellépésre - tette hozzá.
Problémák ugyanakkor mutatkozhatnak közöttük a társadalomban való megjelenés és az egyházi szolgálat megítélésében. Mindezzel együtt a vallási tolerancia a legkézzelfoghatóbban, megélt valóságként az eltérő felekezetű emberek házasságában jelenik meg - hangsúlyozta a püspök.