"A középiskolásoknak szervezzük, nagy a túljelentkezés" - mondta Pléh Csaba, az MTA főtitkár-helyettese, a magyar tudomány ünnepe rendezvénytanácsának elnöke hétfőn az MTI-nek.
Hozzátette: két okból került előtérbe a téma. Mint rámutatott, a tévhitek alapvető kérdésként jelentkeznek az emberi gondolkodás egész szerkezete, szerveződése szempontjából.
"Mi egyrészt fel akarjuk hívni a fiatal nemzedék figyelmét a kritikus gondolkodásra. Látszólag logikus, látszólag összefüggő, látszólag meggyőző felfogásokban vegyék észre, hogy hol van egy kis csúsztatás, egy kis turpisság. A tudományos érvelés, bizonyítás általános példáit is megmutatjuk a téveszmék leleplezésén keresztül" - emelte ki az MTA főtitkárhelyettese.
Közlése szerint a rendezvénysorozat célja az is, hogy megragadja a fiatalokat, közelebb hozza hozzájuk a tudományt, megmutatva, hogy az "mennyire izgalmas, feszítő dolog".
Pléh Csaba kiemelte a "sajátos, speciális" témaválasztást is. Mint elmondta, szó esik majd a természetfölötti jelenségekkel kapcsolatos téveszmékről is.
Tájékoztatása szerint két előadáson bemutatják a diákoknak a történelemmel, azon belül a magyar középkori, illetve a legújabb kori magyar történelemmel kapcsolatos téveszméket.
"Nyilvánvalóan ezek különleges jelentőségűek társadalmilag" - hangsúlyozta Pléh Csaba.
Kedden két rendezvényt tartanak: először Gyulai József Széchenyi-díjas akadémikus Távhitek tündöklése és bukása címmel tart előadást, majd Zsoldos Attila, az MTA Történettudományi Intézetének tudományos tanácsadója a középkori magyar történelemmel kapcsolatos tévhitekről beszél.
November 26-án szintén két előadás lesz: Szabó Gábor akadémikus a fizika szemszögéből világítja meg a tévhiteket, Romsics Ignác akadémikus pedig A magyar politikai gondolkodás Horthy-képei címmel tart előadást.
Egy nappal később a középiskolások Bányai Éva egyetemi docens közreműködésével a hipnózissal kapcsolatos mítoszokkal, téves elképzelésekkel és a valósággal ismerkednek meg.