A 75 ezer-200 ezer lakosú városok kategóriájában, Pécs mellett, az ausztráliai Ipswich, a japán Kakamigahara, az angliai Norwich, a kanadai Oshawa és Richmond, az amerikai Portsmouth és Santa Clarita, valamint a spanyol Mancomunidad del Sureste esélyes az Élhető Város Nemzetközi Díjra - mondta el Kis-Halas Andrea.
Közölte: a baranyai megyeszékhely a Pécs szíve új ritmusban című, az ókeresztény emlékhelyek köré szervezett világörökségi zóna létrehozásáról, komplex revitalizációs programjának végrehajtásáról szóló pályázatával szeretné megkapni az elismerést. A finalista városok küldöttségei, köztük a Tasnádi Péter polgármester vezette pécsi is, negyvenperces prezentációt tartanak a brit fővárosban, a környezetvédelmi és tájmenedzselési szakemberekből, urbanistákból álló nemzetközi zsűri ezt követően hirdet győztest.
Kis-Halas Andrea utalt rá, hogy a LivCom Awards versenyt évente, öt népesség-kategóriában hirdetik meg. Célja, hogy a világ városaiban bátorítsa a legjobb gyakorlatot, újítást és irányítást a fenntartható közösség és az életminőség javítása érdekében.
A bírálati szempontok között kiemelten szerepel a tájfejlesztés, az örökségápolás, a környezetérzékenység, a helyi közösségek fejlesztése, az egészséges életmód és a jövő tudatos tervezése - tette hozzá.
A szóvivő elmondta, a pécsi pályázat alapgondolata egy olyan megújuló belváros, amely egyrészt megteremti az élhető közösség alapjait, másrészt kiindulópont a többi városrész újjáélesztéséhez.
Emlékeztetett rá, hogy Pécs vezetése 2004-ben döntött a világörökségi zóna kialakításáról, megfelelő védelmet biztosítva az UNESCO által a világörökség részévé nyilvánított ókeresztény síremlékeknek. A terv megvalósítását egybekapcsolta a belváros várfalon belüli részének megújításával, ezzel lehetővé téve lakóközösségek újjászerveződését.
A 2010-es Európa Kulturális Fővárosa címet elnyert baranyai megyeszékhely számára már a döntőbe jutás is nagy siker, a győzelem pedig kiváló alkalom lenne nemzetközi ismertségének növelésére - jegyezte meg Kis-Halas Andrea.