Annyiban sikeresnek tekinthető a törvényjavaslatról szóló vita, hogy a Kereszténydemokrata Néppárt álláspontja érvényesült a tekintetben, hogy az egyneműek regisztrált élettársi kapcsolatát nem fogják házasságnak hívni, és nem fogadhatnak örökbe gyereket - mondta Semjén Zsolt a hartai faluházban tartott fórumon.
A pártelnök fontosnak nevezte, hogy a két legfontosabb kereszténydemokrata követelést a szocialisták is támogatták, szemben az SZDSZ javaslatával.
Ezzel együtt a KDNP nemmel fog szavazni az egyneműek regisztrált élettársi kapcsolatát szabályozó törvényjavaslatra - mondta a kereszténydemokrata politikus.
Semjén Zsolt szerint lehet találni jogi kategóriát az egyneműek kapcsolatára, de ne azzal a szóval, "ami az egy férfi és egy nő házastársi kapcsolatát jelenti, hanem találjanak ki rá egy saját szót".
Az országgyűlési képviselő leszögezte: elhibázottnak tartja magát a kodifikációt is, mert ha valaki figyelmesen elolvassa a törvényjavaslatot, akkor abból azt is következtetheti, hogy lehet valakinek regisztrált élettársi kapcsolata úgy, hogy egy korábbi házassága még érvényben van.
E tekintetben nem rendelkezik egyértelműen a törvényjavaslat - fűzte hozzá.
Semjén Zsolt felhívta a figyelmet arra, ugyan törvény tiltja azt, hogy valaki egy érvényes házasság mellett egy másik házasságot kössön, de a "benyújtott törvénytervezet szövegéből nem következik az, hogy ne lehessen élettársi kapcsolatot létrehozni úgy, hogy valakinek van már egy házassága".
Hozzátette: elég bizarr dolog lenne, ha például egy férfi egy nővel házasságban él, s mellette mondjuk egy férfival vagy egy másik nővel egy újabb élettársi kapcsolatot létesíthet.
Véleménye szerint a törvényjavaslatnak aktuálpolitikai célja van: a mindent elborító szociális válságról és a teljes csődről akarják elterelni a figyelmet.
Semjén Zsolt kérdésre válaszolva elmondta, ha az Országgyűlés elfogadja az egészségbiztosítás privatizációját, akkor a KDNP az Alkotmánybírósághoz fordul.
Reményét fejezte ki, hogy "lesz 30 becsületes szocialista, aki nem fogja támogatni az egészségbiztosítás privatizációját".
A fórumon beszámolt arról, hogy levelet írt az összes társaságnak, akik az egészségbiztosítás privatizációjába potenciálisan beszállhatnak. A levélben hangsúlyozta: a kormánynak nincs legitimációja a privatizációra, nincs társadalmi konszenzus, s ha jobboldali kormány fogja vezetni az országot, akkor vissza fogják államosítani az egészségbiztosítást.