A biztos kiemelte: a péntek késő éjjel elfogadott költségvetés jól tükrözi az EU új hangsúlyait. Például a közös kül- és biztonságpolitika szükségképpen nagyobb figyelmet kell, hogy kapjon, mert növekszik az EU súlya a világban, és az állampolgárok azon elvárása is növekszik, hogy közösség befolyásolja a világ sorsát - fűzte hozzá.
Kovács László szerint az EU versenyképességét javítja majd, hogy minden korábbinál több pénz jut majd kutatásfejlesztésre. A globális versenyben elfoglalt pozíciót erősítheti egyebek mellett a műholdas Galileo-program is - tette hozzá.
A politikus hangsúlyozta: a mostanihoz hasonlóan minden uniós költségvetés kompromisszumok eredménye.
Brüsszelben pénteken késő éjjel született megállapodás az EU jövő évi költségvetéséről az Európai Parlament, a tagországok kormányait képviselő Európai Tanács, illetve az EU legfőbb végrehajtó szerve, az Európai Bizottság között.
Az éjszakába nyúló vita főként akörül folyt, hogy miként biztosítsák a Galileo műholdas helymeghatározó rendszer kifejlesztésének finanszírozását. Végül abban állapodtak meg, hogy 600 milliót szánnak jövőre a Galileóra a "versenyképesség a növekedésért és foglalkoztatásért" című költségvetési fejezeten belül. Ezen felül 1,6 milliárdot használnak fel 2013-ig bezárólag erre a célra a 2007-es költségvetés mezőgazdasági támogatási keretének fel nem használt pénzeiből, amit egyébként visszaosztottak volna a tagállamoknak. Végül 500 millió euró erejéig mozgósítják a tartalékalapot, ezzel teremtve elő az összesen szükséges 2,7 milliárdot.
Vitás kérdés volt még a pénzügyminiszteri tanácsülésen az EU közös kül- és biztonságpolitikájával kapcsolatos feladatok - nagyrészt a koszovói küldetés - költségeinek finanszírozása. E tekintetben végül is biztosították az eredeti előirányzatnál mintegy 70 millió euróval nagyobb, összesen 285 millió eurós keretet.
A végső megállapodás értelmében a 2008-as EU-költségvetés kifizetési előirányzata összesen 120,3 milliárd euró, ami a közösségi szinten számított bruttó nemzeti jövedelem több mint 0,956 százaléka.
A brüsszeli magyar állandó EU-képviselet MTI-hez eljutatott közleménye szerint a kompromisszumos csomag - érintetlenül hagyva a középtávú költségvetési terv főösszegét és prioritásait - az előzetes magyar pozícióval összhangban került kialakításra, és minden tekintetben megfelel Magyarország érdekeinek.