A pennsylvaniai orvosi egyetem kutatói 105 felső légúti gyulladással bajlódó gyereket toboroztak a kísérlethez. Szüleik egy-egy papírzacskót kaptak: a zacskók némelyikében semmi sem volt, a többi részint egyszerűen mézet, részint a gyerekek korának megfelelő dózisú mézzel ízesített dextromethorphan hatóanyagú köhögéscsillapítót tartalmazott.
A szülőket arra kérték, hogy hétpontos skálán értékeljék a gyerekek tüneteit a lefekvés előtti kezelés előtt és utána. Az egyéjszakás kísérletet követően minden gyerek javulást mutatott, ám a szülők a mézzel kezelt kicsik állapotát ítélték a legjobbnak a köhögést és az éjszakai nyugalmat tekintve - közölte az Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine című szaklap decemberi számában megjelent tanulmány.
Az amerikai egészségügyi szakemberek a közelmúltban hívták fel a figyelmet arra, hogy egyes megfázás elleni orvosságok és köhögéscsillapítók nem alkalmazhatók hatévesnél fiatalabb gyerekek kezelésre, és a gyógyszergyártók ki is vonták a forgalomból a korábban kisgyerekek számára is árult, károsnak bizonyult termékeket.
A méz egyéves kor alatt nem adható a gyerekeknek - mivel rendkívül ritkán előforduló, de súlyos mérgezéses megbetegedést okozhat -, ám a gyerekorvosok véleménye szerint később hatásos alternatív megoldás lehet a légúti megbetegedések leküzdésében.