Szakértők szerint a kínai fiatalkorú bűnözés az egyre több szétszakadt család, a társadalmi elvárások lazulása és az internet negatív hatása miatt emelkedik rohamosan. A kutatók jelenleg nyolcvanezerre teszik a fiatalkorú bűnözők számát, ez jelentős emelkedés az 1998-ban mért 33 ezerhez képest - derült ki egy, a problémával foglakozó konferencián.
"Az elkövetők átlagos életkora egyre fiatalabb, újfajta bűncselekmények köthetők hozzájuk és a korábbiakhoz képest nagyobb bandákba tömörülnek" - mondta Liu Kuj-ming (Liu Guiming) ifjúsági bűnügyi kutató.
A szakember kiemelte, hogy a bajok gyökerét a felbomlott családoknál kell keresni, de az oktatás és a hiányos társadalmi bánásmód is felelőssé tehető. Ez utóbbi kijelentés arra utalhat, hogy a kínai kommunista párt egyre kevésbé gyakorolja befolyását a magánéletben.
A fiatalkorú bűnelkövetők 59 százaléka a problémákkal küszködő családokból kerül ki. Az érzelmileg elhanyagolt csonkacsaládok, az emelkedő iskolai és otthoni erőszak a világtendenciákhoz hasonlóan járulnak hozzá a problémához.
Kína speciális gondja még a vándormunkások által a falvakban hátrahagyott húszmillió iskoláskorú gyermek elhanyagoltsága. A szociológusok szerint ezeknek a gyermekeknek a tanulás mellett a megélhetésért kell dolgozniuk, nagyobb eséllyel maradnak ki az iskolából végül vagy alantas munkákból tengődnek vagy a bűnbe sodródnak.