Nemesek ma
Grófok, bárók és hercegek leszármazottai gyűltek össze a Magyar Állami Operaházban, a róluk szóló könyvbemutatón. Adonyi Sztancs János igényes kivitelű, fotókkal gazdagon illusztrált könyve - amelynek alcíme: 21 főnemes a XXI. században - a ma Magyarorszá
2007. december 5. szerda 20:35 - Hírextra
Az újságíró az utóbbi két évben 21 főnemesi családot keresett fel: főhercegeket, hercegeket, grófokat, őrgrófokat és bárókat.
A szerdai könyvpremieren - amelyen Bács Ferenc színművész és Pálffy István tévés műsorvezető működött közre - egyenként mutatták be az eseményen résztvevő arisztokratákat.
A patinás nevek - Pallavicini, Szalay-Berzeviczy, Széchenyi, Teleki, Tisza, Zichy, Battyhyány, Almásy, Benyovszky, Hunyady, Pálffy, Esterházy, Festetics, Habsburg-Lotharingiai, Károlyi - mai viselői közül számosan megjelentek az Operaházban.
Amint az MTI munkatársának báró Bánffy Miklós elmondta, volt idő, hogy a patinás név és rang előnynek számított, volt, amikor hátránynak. Ugyanakkor korán önállóságra és felelősségre nevelt - tette hozzá a báró.
Az eseményre eljött többek között gróf Tisza Kata író és őrgróf Pallavicini Zita újságíró - akik, mivel a médiában dolgoznak, talán a legismertebbek - valamint báró Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde elnöke és báró Podmaniczky Erzsébet, az Országos Onkológiai Intézet nemzetközi osztályának vezetője, a Magyar Máltai Lovagok kancellárnője.
Az izgalmas kalandok és családi tradíciók mellett leginkább az érdekelte Adonyi Sztancs Jánost - erotikus és gyermekversek ismert szerzőjét, a Szabad Föld újságíróját - hogy miként és miből élnek manapság a főnemesek sarjai? Hogyan látják a jövőt? Kölcsönöz-e nekik tekintélyt a történelmi nevük? Milyen nyomokat hagyott bennük az üldöztetés?
Az Editorial Kft. által gondozott kötetben számos családi legenda és sztori olvasható, amelyek ma már történelmi érdekességek.
Forrás: MTI