A minden évben több ezer látogatót vonzó jászolgyűjtemény darabjai Jézus születéséhez kapcsolódnak: a betlehemi jelenetet vagy annak szereplőit ábrázolják, illetve a betlehemezés hagyományát elevenítik fel.
A január 13-ig nyitva tartó kiállításon található fafaragás, bőrműves, fazekas, kerámia, csuhé és textilművészeti mű; utóbbiak között szövés, hímzés és foltvarrás is megtekinthető - részletezte Gergely Imre.
A betlehemi jászlakat mintegy ötven szakma képviselői készítették el, a nép-, ipar- és képzőművészeken kívül többek között üveggravírozók és kőfaragók.
A kiállításon bemutatnak egy kétszer három méter alapterületű, egy méter magas figurákból álló betlehemi jelenetet, valamint egy forgó alkotást.
A tárlaton azokat a munkákat állítják ki, amelyek a Magyar Kézművességért Alapítvány pályázatára érkeztek be. A felhívásra 170 hazai, erdélyi és vajdasági kézműves, hivatásos és műkedvelő alkotó, népművész, iparművész és közösség jelentkezett.
A kiállítók oklevelet kapnak, emellett átadnak 37 díjat, valamint a kiállítók titkos szavazatai alapján a Betlehemi Vándordíjat is kiosztják.
A betlehemi jászolkiállításról hat éve jelentet meg a Magyar Kézművességért Alapítvány fotóalbumot, amely idén az összes alkotó művét tartalmazza, a kommentárokat három nyelven hozzáfűzve - jegyezte meg Gergely Imre.
Az idei a 14. betlehemi jászolkiállítás, amely a római nemzetközi Száz jászol elnevezésű nemzetközi bemutató mintájára indult, amikor 1993-ban Magyarország művészei meghívást kaptak erre az eseményre. Ezt követően először 1994-ben tartottak betlehemi jászoltárlatot a budapesti Szent Imre plébániatemplomban.