2024. november 22. - Cecília

Egérszívgyógyászat őssejtekkel

Egy német-amerikai kutatócsoportnak sikerült károsodott egérszívbe juttatott embrionális szívizomsejtekkel megjavítani a túlélés esélyét. Az eredmények azt a reményt keltik, hogy a jövőben a súlyos szívbetegségben szenvedő embereken is segíteni lehet ezen
2007. december 7. péntek 14:32 - Hírextra

A legismertebb természettudományos folyóirat, a Nature legújabb, december 5-i számában megjelent tanulmány szerint már volt példa hasonló próbálkozásokra, de mindeddig nem sok sikerrel. A szívbe beadott sejtek a szív erejét ugyan javították, de jelentősen növelték az életveszélyes szívritmuszavarok kockázatát is. Ez ritmuszavar a hirtelen szívhalál leggyakoribb oka, ezért az egyébként sikeresnek tűnő kezelés súlyos veszélyt jelentene.

A szívinfarktus során egy- vagy több koszorúér szűkülete, illetve elzáródása miatt a szívizom egy része nem kap oxigént (táplálékot) és elhal. Az izomteljesítmény csökkenése miatt szívelégtelenség lép fel, és jelentősen nő a hirtelen szívhalál veszélye is.

A szívgyógyászati kutatóközpontok jó ideje keresik azokat a beavatkozásokat, amelyekkel a szívizomzat elhalását gátolni vagy visszafordítani lehet. A korai eredmények tanúsága szerint a beteg szívbe beadott izomsejtek vagy csontvelőből származó sejtek bizonyos mértékig javítani tudták a helyzetet, de a szív elektromos érzékenysége nem javult.

Bernd Fleischmann, a németországi Bonn egyetemének kutatója és az amerikai Michael Kotlikoff a New York-i Cornell Egyetemről, valamint húsztagú munkacsoportjuk embriónális szívizomsejteket ültetett be a szívinfarktus területére. Kimutatták, hogy a beadott sejtek tökéletes kapcsolatot teremtettek a környező sejtekkel, beépültek az izomzatba. Az így kezelt egerek szívét még elektromos ingerekkel sem lehetett életveszélyes ritmuszavarra kényszeríteni.

A kutatók megvizsgálták egyéb szövetek - vázizomzatból nyert sejtek, csontvelőből kiszívott sejtek - ilyen hatását, de ezt a kedvező eredményt csak az embriókból származó izomsejtek beültetésekor észlelték. Feltételezésük szerint ezek a sejtek azért képesek jobban kapcsolatot teremteni új környezetükkel, mert ilyenkor több speciális fehérje - tudományos nevén connexin 43 - fejlődik ki és ez gátolja a szívritmuszavarok bekövetkezését.

Kotlikoff hangsúlyozta, hogy munkacsoportjuk a beültetett sejtek viselkedését aránylag rövid ideig - két hétig - tanulmányozta, ezért további vizsgálatokra van szükség annak kiderítésére, hogy a kedvező hatás mennyire tartós. Az igazán nagy kérdés az, hogy az ígéretes állatkísérletek hogyan válhatnak embergyógyászati lehetőséggé.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását