Peter Kurhajec, a társaság elnöke elmondta: az 1998-ban létrejött szerveződés olyan jeles személyiségeknek adományoz emlékérmet, akik az emberek békés együttéléséért munkálkodnak.
A két tekintélyes magyar tudós és gondolkodó tevékenysége a humanitás jegyében teljes összhangban van a társaság céljaival - hangoztatta az elnök.
Az érem rangját jelzi, hogy elsőként II. János Pál pápa kapta meg.
A Békeharangok - üzenet az egyesült Európának elnevezésű emlékérem átadását Beethoven Örömódájának dallama kísérte a győri zsinagógában.
Schweitzer József és Várszegi Asztrik az ünneplő közönség előtt dialógust folytatott a kiengesztelődésről.
A nyugalmazott országos főrabbi hangoztatta: a hanuka az egyetemes monoteizmus (egyistenhit) megőrzésének ünnepe.
Akik egyek a monoteizmusban, azok keresik a földi utakat, hogy egyek lehessenek világnézetük, hitük feladása nélkül - fogalmazott.
A pannonhalmi főapát úgy vélekedett: a hanuka az öröm, az élő Isten és a továbblépés ünnepe. A zsidóság XX. századi tragédiájára utalva, a főapát felszólított: emlékezzünk fájó szívvel a múltra, de tovább kell mennünk a kiengesztelődés jegyében.
Schweitzer József hozzátette: az élet azt kívánja, menjünk tovább, s hitünket ne ingassa meg a rettenet.
A továbbiakban kifejtette: a közös utat megtaláljuk egymással, és ez a közös út nem a széthúzás, az egymás elleni uszítás.
"Az ember megbecsülésében, az emberi méltóság megőrzésében egy utat kell járnunk" - figyelmeztetett Schweitzer József.
A szlovák fővárosból népes csoport érkezett a győri ünnepségre. A határon túli vendégek megkoszorúzták a zsinagóga kertjében felállított emlékoszlopot, amely az Auschwitz-Birkenauban elpusztított győri zsidó gyermekeknek állít emléket. A gránitoszlopra 381 gyermek nevét vésték, akik mögött 1944 nyarán becsapódott a halálba vivő vonat ajtaja.
A koszorúk szalagján magyar, zsidó és szlovák nyelven írták rá: nem felejtünk. Az oszlop körül égő gyertyákat és Duna-kavicsot helyeztek el.
A hanuka a szabadság és a fény ünnepe annak az időszaknak állít emléket, amikor a görögök üldözték a zsidó népet vallása miatt. A zsidók az időszámítás előtti II. század derekán leverték az elnyomó hatalmat, szentélyüket megtisztították, a menóra mécseseit pedig meggyújtották. A mécsesgyújtást isteni csoda övezte: az olajkorsóban lévő egynapi olaj nyolc napig égett.
A menóra égő gyertyalángjai az emberek közötti megbékélést és a szeretetet jelképezik, a szabad vallásgyakorlást is szimbolizálják.