Anyagi gondokkal küzd Románia
Több mint ötszázezer euróval (126 millió forinttal) támogatja a román kulturális minisztérium 2008-ban a romániai vajdahunyadi vár felújítási munkálatait, azonban ez az összeg a tíz éve restaurálás alatt álló műemlék rendbetételének pusztán a töredékét je
2007. december 14. péntek 16:00 - Hírextra
Az Új Magyar Szó című bukaresti napilap pénteki tudósítása szerint a román szaktárca két millió lejt (több mint 500 ezer eurót) utal ki jövőre a munkálatok folytatására.
Nicolae Ceriser, a vajdahunyadi vármúzeum igazgatója a lapnak elmondta: a munkálatok költségének pusztán a töredékét fedezi a bukaresti támogatás, ugyanis mintegy 18 millió lej (több mint ötmillió euró) kellene a műemlék teljes felújításához.
Az épület tíz éve tartó renoválása alatt a munkálatoknak mintegy húsz százalékát végezték el eddig - írja az ÚMSZ. A pénzből várhatóan a tetőzetet cserélik ki, illetve az északi szárny felújítását fejezik be.
A lap szerint a műemlék restaurálásával eddig többet törődött a helyi önkormányzat, mint a bukaresti kulturális minisztérium.
Az egyébként anyagi gondokkal küzdő önkormányzat ugyanis az idén is 700 ezer lejjel támogatta a kastélyt, míg a minisztérium 2005-ben 150 ezer lejjel, tavaly semmivel, idén pedig újabb 150 ezer lejjel járult hozzá a restaurálási költségek fedezéséhez.
A kastély évi bevétele mintegy 400-500 ezer lej, de a pénz hiánya miatt számos lehetőség marad kiaknázatlan: télen például a fűtetlen és kivilágítatlan koncertterem használhatatlan. Az igazgató abban reménykedik, hogy a román szaktárca előbb-utóbb felismeri a műemlék jelentőségét - írja az ÚMSZ.
Vajdahunyad vár a XIII. században épült, gótikus stílusban. Az uradalmat a kastéllyal együtt Zsigmond király katonai érdemeiért adományozta Hunyadi János atyjának, Vajknak.
Hunyadi János az 1440-es években kezdte el a családi birtokközpont, Vajdahunyad kiépítését. Hunyadi halála után özvegye, Szilágyi Erzsébet, majd később Bethlen Gábor erdélyi fejedelem is alakíttatott az épületen.
A vár belső tereiben jelenleg történelmi, régészeti és néprajzi tárgyakat állítanak ki.
Forrás: MTI