Meleg muslincák
Svájci kutatók génmódosítással olyan hím bormuslicát állítottak elő, amely egyaránt vonzza a hímeket és a nőstényeket: a kísérlettel a homoszexuális magatartásra próbálnak magyarázatot kapni.
2007. december 18. kedd 09:33 - Hírextra
Természetes állapotukban a hím bormuslicák igen kevéssé kacérkodnak a hasonneműekkel, de a kutatók módosított gént jutattak be a szervezetükbe, amely "elősegíti a homoszexuális magatartást azáltal, hogy csökkenti a fehérje egyik alkotóeleme, a glutamát szintjét a homoszexuális magatartásért felelős idegsejtek körül" - mondta Yael Grosjean, a Lausanne-i Egyetem genetikai intézetének kutatója.
Miután a kutatók nem módosították a heteroszexuálitásért felelős idegsejtek egy másik csoportját, a kísérletnek alávetett muslicák hím és nőstény egyedeknek egyaránt "udvaroltak".
A hatást genetikai és farmakológiai módosítással érték el - mondta el Grosjean. A folyamat visszafordítható, ami arra enged következtetni, hogy homoszexualitás nem egyszer s mindenkorra alakul ki - mutatott rá a kutató, aki szerint a kísérlet révén újfajta szemlélettel lehet megközelíteni a szexuális partner kiválasztásában szerepet játszó molekuláris és sejtmechanizmusokat.
Elképzelhető, hogy hasonló mechanizmusok léteznek az emlősök, sőt akár az ember esetében is - tette hozzá a lausanne-i kutató.
A homoszexuális magatartást meghatározó idegsejtcsoport jelenléte a magyarázat a homoszexuális magatartás előfordulására mindenféle fajban - véli Grosjean. Miután az e neuronokban potenciálisan jelen lévő homoszexualitás nem jelentkezik minden egyednél, a faj fennmaradása szempontjából kontraproduktív neuroncsoport is öröklődhetett. A heteroszexualitás ugyanakkor privilegizált az evolúció szempontjából, és a homoszexualitás csak látensen van jelen - tette hozzá a kutató.
A Bourgogne-i Egyetem és a chicagói Illinois-i Egyetem kutatóival közösen elvégzett kísérlet eredményeit a Nature Neuroscience című szakfolyóiratban ismertetik.
Forrás: MTI