A John Hopkins Egyetem kutatói a tuberkulózis ellenes gyógyszerkoktél egyik összetevőjét rifapentine-re, egy régebben használt antibiotikumra cserélték le. Ezáltal két-háromszor gyorsabban gyógyultak meg a beteg kísérleti egerek. A szakemberek azt is megfigyelték, hogy a szer háromszor nagyobb koncentrációban volt jelen a kezelés alatt a vérben, mint a helyettesített rifampin.
Amennyiben embereknél is igazolódik az eredmény, a mostani átlagosan hathónapos kezelési idő három hónap, vagy még kevesebb lehet. Remélhetően tolerálják a páciensek a nagyobb gyógyszerkoncentrációt - magyarázta Eric Nuermberger, az állatkísérletek vezetője.
Az állatkísérletek sikerét követően jövőre nyolc országban kezdődnek meg a humán klinikai próbák. A rövidebb kezelési idő nem csak olcsóbb és jobb a betegnek, de így kisebb a gyógyszerrezisztens baktériumtörzsek kialakulásának esélye is.
A baktériumfertőzés tünetmentesen is jelen van sok emberben és csak az immunrendszer gyengülésekor jelentkezik a betegség. A hordozó azonban a lappangó fázisban is megfertőzhet másokat.
Nem várható viszont, hogy a szer a multidrog rezisztens törzsekkel szemben is hatásos legyen, annyira hasonló a régi és az új antibiotikum. Mindkettő csak a gyógyszerre jól reagáló fertőzések esetében ígér gyógyulást.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legutóbbi összesítése szerint 2005-ben 1,6 millió ember halt meg tuberkulózisban a világon.