Határőrségről kiállítás
A Határőrség története címmel nyílt állandó kiállítás a Hadtörténeti Intézet és Múzeumban; a tárlatot Holló József, az intézmény főigazgatója és Béndek József, a Határőrség országos főparancsnoka nyitotta meg a schengeni határnyitás napján, pénteken Budap
2007. december 21. péntek 16:09 - Hírextra
"Véget ért egy fejezet, amellyel egy magasan kvalifikált, kitűnő csapat egy másikba olvad" - mondta Holló József, utalva a január 1-jével a rendőrség szervezetébe integrálódó határőrségre.
Hozzátette: amit a határőrség véghez vitt, az a nemzet és az ország biztonságát, védelmét jelentő, fáradságot nem kímélő, embert próbáló katonai feladat volt.
Béndek József a határőrség történetének legfőbb szakaszait felidézve elmondta: megszűnik egy több mint 62 éves szervezet, és ez korszakváltást jelent mindenkinek az életében.
A Hadtörténeti Múzeum egyik termében nyílt tárlaton három kirakatban láthatók a határőrség három fő korszakának relikviái: egyenruhák, fegyverek és eszközök.
Az 1945-től 1956-ig terjedő időszak emlékei között látható egyebek mellett egy hírvivőgalamb-tartódoboz, az 1956 és 1989 közötti évekből helyet kaptak többek határsértőktől lefoglalt, végtagokra erősíthető, őznyomokat formázó talpak, szovjet éjszakai keresőtávcsövek és Szokol típusú adó-vevők.
Az 1989 utáni évekből származó emlékek között kapott helyet az a drótvágó, amellyel 1989. június 27-én Horn Gyula magyar és Alois Mock osztrák külügyminiszter jelképesen átvágta a vasfüggönyt.
A kiállítás elemei a határőrség körmendi központi múzeumából kerültek a Hadtörténeti Múzeumba. Holló József ígéretet tett arra, hogy a megszűnő határőrség emlékeit a jövőben is gyűjtik, megőrzik és feldolgozzák.
A Határőrség Országos Parancsnokságának aulájából a Hadtörténeti Múzeum díszudvarába helyezték át a határőrség hősi halottainak emléktábláit és azt a kopjafát, amely a határőr hősök emlékét hirdeti. Az átkerült emlékeket Béndek József és Holló József mellett Kökényesi Antal, a határőrséget magába olvasztó Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) bűnügyi főigazgatója is megkoszorúzta.
Az eseményen Holló József a Hadtörténeti Intézet és Múzeum arany emlékérmét adta át Béndek Józsefnek, míg Béndek József díszkardot nyújtott át Juhász Gábornak, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium államtitkárának.
Forrás: MTI