Orsós László Jakab - aki harmadik éve vezeti az intézetet - kifejtette: a legfőbb cél "láthatóan és érzékelhetően integrálódni a város kultúrájába". Az intézet legfontosabb missziója, hogy a magyar művészeket valóságos, ne pedig egy elzárt közegbe helyezze bele. Ezért olyan intézményekkel, fesztiválokkal és konferenciákkal dolgoznak együtt, ahol megalapozott diskurzus folyik.
"Az idén ez nagyon jól sikerült" - mondta. Együttműködtek a New York Public Libraryvel, amely meghatározó intézmény a város szellemi életében. Együtt dolgoztak a PEN World Voices írófesztiváljával, valamint a Dumbo művészeti fesztivállal, amelynek Magyarország volt a vendége.
Ezenkívül rendeztek két nagyobb kiállítást, amelyekre magyarokon kívül másokat is meghívtak. A My Country című kiállításon emigráns művészek "vallottak" saját országukhoz való viszonyukról; a rendezvényt a Village Voice mérvadó értelmiségi hetilap a tavaszi időszak legjobb kiállításának választotta.
Nemrégen ért véget a The Other City című román-szlovén-magyar közös kiállítás, amelyen a művészek az építészettel foglalkoztak. Ennek is kedvező közönségvisszhangja volt.
"Számolnak velünk és ismernek bennünket, a város meghatározó producerei és intézményvezetői tudják, hogy itt vagyunk" - mondta, utalva arra, hogy az intézet tevékenységét a kritikákon, a sajtónyilvánosságon túl leginkább talán az legitimálja, hogy hányan ismerik.
Arra a kérdésre, mi a legfőbb nehézség munkájában, úgy felelt: New York. Szerinte "mitizálás nélkül" elmondható, hogy a kulturális misszió szempontjából ez nagyon nehéz hely. Egy nagy város, hatékony és sűrű programokat bonyolító intézményekkel. A New York-i közönség ráadásul végtelenül elkényeztetett, hiszen szinte minden művész ide törekszik.
"Mi csak az egyik szereplője vagyunk ennek a játéknak, és nagyon ösztönző feladat jól kommunikálni azt, amink van" - mondta.
Kijózanító tapasztalatnak nevezte, hogy nem elég csupán jónak lenni. Ennél többre van szükség: úgy kell tudni interpretálni a művészeti tárgyakat, hogy azokon fogást találjon egy adott intézmény, producer vagy szerkesztő. A produkciókat úgy kell kommunikálni, hogy megkerülhetetlenek legyenek - fogalmazott.
Tapasztalata szerint Magyarországról leginkább kortárs zeneszerzők "adhatók el", az irodalom viszont csak kis mértékben, mert kevés mű olvasható angol fordításban.
Január közepén nyílik meg a következő kiállítás New Yorkban élő magyar származású képzőművészek részvételével. Később vendégük lesz Esterházy Péter és a Lincoln Centerben magyar színházi társulatok lépnek fel. Rendeznek egy retrospektívet Forgács Péter és Tarr Béla alkotásaiból a Harvard Egyetemen, San Franciscóban pedig egy Bartók-feldolgozást szerveznek. Ezenkívül megjelennek a PEN fesztiválján és már készülni fognak a 2009-es amerikai magyar kulturális évadra.