Sam Shuster, a norfolki és norwichi egyetemi kórház orvosa saját különleges hobbiját, az egykereküzést választotta vizsgálata tárgyául. 400 személy reakcióját jegyezte fel, miután városa utcáin bohóckodott az uniciklivel.
Míg a nők bátorító, dicsérő módon kommentálták a tényt, addig a férfiak inkább viccelődtek rajta, a legagresszívabb megjegyzéseket a fiatal férfiak tették.
Az emberek mintegy fele beszólásokkal is reagált, zömükben férfiak. Alig néhány nő tréfálkozott rajta, míg a férfiak 75 százaléka viccelődött. A leggyakoribb bekiabálás az "Elvesztette az egyik kerekét?" volt.
Sok gúnyos, becsmérlő megjegyzés is elhangzott. Az autóban ülő fiatal férfiak viszonyultak a legdurvábban, az ablakot lehúzva támadó módon kiabáltak ki.
Ez utóbbi viselkedés nem jellemezte az idősebb férfiakat, ők még a nőknél is elismerőbb, csodáló megjegyzéseket tettek.
Korábbi tanulmányok is egyértelműen azt támasztják alá, hogy a nők és férfiak eltérően használják a humort és másképp reagálnak rá.
A kutatások szerint a férfiak tréfálkozása támadóbb, célpontjuk a másik ember gyengesége. Shuster szerint a humor az agresszióból fejlődik ki és a férfi nemi hormonokhoz kapcsolható.
A fiúk 11-13 éves koruk körül kezdenek agresszívabbá válni, ahogy elérik a pubertáskort.
Shuster magyarázata szerint az eredetileg támadásnak induló megközelítést alakítja át a férfi gúnnyá, vagy humoros megjegyzéssé.
A tesztoszteron testi, viselkedésbeli és pszichológiai hatásait elemezte Nick Neave pszichológus is a Northumbria Egyetemen.
Véleménye szerint az agresszívan reagáló férfiak az egykereküző férfitől ösztönösen fenyegetve érezték magukat. A bohóckodó ugyanis magára vonta a környezetben lévő nők figyelmét, amiből így nem jutott nekik, a vetélytársaknak. A fiatal hímneműek számára különösen irritáló lehet, ha szűkülni látják a nemzési célra választhatók körét - teszi hozzá a viselkedéskutató.