Korábban úgy vélték a kutatók, hogy az ételekben lévő kalcium módosítja a D vitamin lebontását a szervezetben, ezáltal növeli a prosztatarák valószínűségét.
Honoluluban, a Hawaii Egyetemen 1993 és 2002 között folytatott vizsgálatokat Song-Yi Park csoportja. Kaliforniában és Hawaii-on élő, különféle etnikumú 45 és 74 év közötti férfiak egészségét követték nyomon.
Az összesen 82 483 férfival étkezésükre vonatkozó kérdőívet töltettek ki és figyelembe vették súlyukat, dohányzási szokásaikat, iskolázottságukat is.
Az átlagosan nyolc évnyi megfigyelés alatt 4404 férfinál fejlődött ki prosztatarák. Semmi bizonyítékát nem találták a kutatók, hogy a kalcium vagy a D vitamin bármilyen mértékben növelte volna a rosszindulatú elváltozás kockázatát. A további, részletes vizsgálatok alapján viszont azt állapította meg Park és csapata, hogy a zsírszegény tej fogyasztása növelte, a teljes tejé pedig csökkentette a tumorok kialakulásának esélyét.
Egy hasonló elemzésben Yikyung Park, a marylandi Bethesda Nemzeti Rákkutató Intézetének (NIH) kutatója csoportjával 293 888 férfi adatait összegzi. Az átlagos követési idő hat év volt, 1995 és 2001 között.
Ez a kutatócsapat sem talált összefüggést a kalciumbevitel és a prosztatarák kialakulása között. Ugyanakkor az előző tanulmányhoz hasonlóan a marylandi kutatócsoport is arra jutott, hogy a lefölözött tej fogyasztása növeli az előrehaladott prosztatarák esélyét. Ez a vizsgálat viszont azt találta, hogy a nem tejtermékekből származó kalcium fogyasztása csökkenti a kezdődő prosztatarák kockázatát.