Immár két évtizede, hogy a világ legnépesebb országa megpróbálja visszaszorítani a családok méretét azzal, hogy a városi pároknak egy, a vidékieknek két gyermeket engedélyez.
A kényszer alól azonban sokan kibújnak az országon belüli költözködéssel, melyet a hatóságok nem tudnak követni, a gazdagabb családok pedig inkább kifizetik a kirótt bírságot.
Hupej tartományban - amint azt a helyi családtervezési bizottságtól az Új-Kína hírügynökség megtudta - 93 084 család szegte meg az előírást, közülük ráadásul 1678 hivatalnok.
A "tettesek" közül 500-at kizártak a kommunista pártból, 395-öt eltávolítottak állásából, hét országos és helyi törvényhozó pedig elvesztette politikai státusát.
"Egyre több párttag, híresség és tehetős ember szegi meg a szabályt az utóbbi években, ami aláássa a társadalmi egyenlőséget" - idézi a családtervezési illetékest a kínai hírügynökség.
Kína a családtervezési törvénnyel 400 millió születést akadályoz meg évente, így próbálva elősegíteni a most 1,3 milliárd lakosú ország gazdasági fejlődését.
Ez a családtervezési politika felborította a nemek arányát is. A párok egyedüli gyereknek gyakran fiút akarnak, ezért a szelektív abortuszok száma emelkedik, ennek következtében pedig 100 megszületett lányra 118 fiú jut.