A Magyar Madártani Egyesület (MME) heti rendszerességgel helyez ki eleséget a sasoknak. A téli etetés során a szakemberek ügyelnek arra, hogy olyan területeken helyezzék ki a táplálékot, ahol a madarakat nem érheti áramütés vagy szándékos mérgezés. Az országban mintegy 10-15 ilyen terület lehet - mondta az MTI-nek Horváth Márton, az MME munkatársa.
Főként réti és parlagi sasokat etetnek a természetvédők, de a kisebb ragadozómadarak, hollók, egerészölyvek is hozzájutnak a táplálékhoz.
Az énekesmadarak is szívesen fogadják ilyenkor a plusz eleséget. A kertben, parkban kihelyezett madáretetőkbe amíg tart a hideg idő, tehát február végéig, március elejéig rakhatók olajos magvak, amelyek közül a kisebb szemű magok a madarak kedvencei, mint a fekete héjú napraforgómag, továbbá a köles, a tökmag vagy a lenmag.
A pintyféléknek, sármányoknak (erdei pinty, fenyőpinty, citromsármány), gabonaszemek is adhatók, mint például búza, árpa. A cinegék a tört diót, mandulát, mogyorót kedvelik.
Sokan akasztanak ki szalonnát vagy szalonnabőrkét, ami szintén nagyban segíti a madarak kalóriaveszteségét pótolni, fontos azonban hogy sózott és füstölt szalonnát nem szabad kitenni, ahogy kenyeret sem, vagy más pékárut, mert a nedvesség hatására a táplálék megavasodhat, megpenészedhet és a madarak pusztulását okozhatja - olvasható az MME közleményében.
Hagyható egy-két fogyasztásra már nem alkalmas alma is a fákon, hogy a fekete-és fenyőrigók, harkályok lakmározhassanak belőle. A vörösbegyek és feketerigók számára, pedig érdemes kiszórni konyhai maradékot, főtt krumplit, tojást,répát, tésztát a kert végébe vagy a bokrok aljá.