A 120 ezres nagyváros képviselőtestülete decemberi ülésén döntött a védettségről és alkotott rendeletet a természeti értékek megóvásáról.
A védett fák között mocsári ciprus, csörgőfa, júdásfa, jegenye- és fehérnyár, kocsányos tölgy, császárfa, fügefa, tiszafa, páfrányfenyő, sőt mamutfenyő is található. Az utóbbi - Bartha István városi főkertész tájékoztatása szerint - a megyei növény- és talajvédelmi igazgatóság udvarán áll, s a példány jóval nagyobb a főiskola botanikus kertjében látható másik nyíregyházi mamutfenyőtől.
Ugyancsak védett a főiskola udvarán található császárfa-, a Kiss Ernő és a Vasvári Pál utcai platán-, a Szent István, a Dózsa György és az Árok utcai japánakác-, valamint a Nádor utcai törökmogyoró-fasor is. Ezek a fasorok összesen 394 faegyedből állnak.
Védelem alatt áll a helyi főiskola Tuzson János Botanikus Kertje is, amely szintén számos növényritkasággal rendelkezik. A mintegy öt hektáros területű kert a híres Sóstói-erdő szélén terül el, s közel 800 ritka növényfajt őriz, a világ szinte minden részéből.
Szabadtéren, üvegházaiban, pálma-, kaktusz-, és mediterrán házában, valamint japánkertjében látható egyebek közt liliom-, tulipán-, varázs-, vadcitrom- és dinnyefa, broméliák, páfrányok, orchideák, flamingók, liánok, textilbanán, manilakender, afrikai ibolya, tündérrózsa, cukornád, mimóza, medvetalp-kaktusz, zergeboglár, szibériai írisz, kárpáti sáfrány, kávé- és teacserje, madárbirs, sőt kínai mamutfenyő is.