Magyar matematikust tüntettek ki
Szemerédi Endre, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) rendes tagja kapta 2008-ban az Amerikai Matematikai Társulat által évente kiosztott Leroy P. Steele-díjat - olvasható az MTA honlapján.
2008. január 9. szerda 16:53 - Hírextra
Szemerédi Endre akadémikus, az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet és a New Jersey állambeli Rutgers Egyetem kutatóprofesszora az Acta Arithmetica című folyóiratban 1975-ben megjelent kombinatorikai tárgyú dolgozatával az elismerést a "Nagyhatású hozzájárulás a matematikai kutatáshoz" kategóriában érdemelte ki.
A díjat az Amerikai Matematikai Társulat éves konferenciáján, 2008. január 7-én adták át San Diegóban. Az Acta Arithmetica című folyóiratban 1975-ben megjelent cikkében Szemerédi Endre egy évtizedekig megoldatlan matematikai probléma bizonyítását adta meg. Erdős Pál és Turán Pál 1936-ban fogalmazta meg azt a sejtést, hogy az egész számok bármely pozitív sűrűségű sorozata tartalmaz akármilyen hosszú számtani sorozatot.
A Steele-díj indoklása szerint Szemerédi Endre megoldása a "kombinatorika valódi mesterműve, amely olyan új ötleteket és eszközöket tartalmaz, amelyeknek a hatása messze túlmutat a szóban forgó nehéz probléma eldöntésén."
Ezen új eszközök egyike, a (Szemerédi-féle) regularitási lemma, a modern kombinatorika egyik alapvető eredményévé vált, és a kombinatorikán kívül számos alkalmazásra talált a számelméletben és a számítógéptudományban (a bonyolultságelméletben) is - olvasható az MTA honlapján.
Az Amerikai Matematikai Társulatot 1988-ban alapították, jelenleg több mint harmincezer tagja van. A Leroy P. Steele-díjat, amely a társulat legjelentősebb elismerése, meghatározott rendszerint évente három kategóriában ítéli oda a matematika egy-egy alapvető területén alkotó kutatónak, a kombinatorikára tízévenként kerül sor.
Szemerédi Endre 1940-ben született Budapesten. 1982-ben választották az MTA levelező tagjává, 1987 óta pedig a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja.
Szakterülete a kombinatorika, számelmélet, algoritmuselmélet.
Forrás: MTI