Így van ez a külföldön kiküldetést teljesítők vagy külszolgálat keretében munkát végzők esetében. Amennyiben - már idehaza - munkaügyi jogvita tárgya például a munkabér hátraléka, azt ugyancsak az előírt külföldi pénznemben kell a jogos követelést teljesíteni.
A munkabért utalvány vagy más formában ugyan nem szabad fizetni, de a törvény az elé nem gördít akadályt, hogy a munkáltató - a munkavállaló megbízása alapján - a munkabért vagy annak meghatározott részét a munkavállaló bankszámlájára utalja. Ez azonban a munkavállalónak nem okozhat többletköltséget - szögezi le a Munka törvénykönyv 154. paragrafusának 1. bekezdése.
A munkabér egy részét a munkaviszonyra vonatkozó szabályban természetbeni munkabérként is meg lehet állapítani - olyan árucikkben vagy szolgáltatásban, amely a munkavállaló és családtagjai szükségleteinek kielégítéséhez járul hozzá. Összértéke azonban nem haladhatja meg a pénzben meghatározott munkabér 20 százalékát. Szeszesital, vagy más, az egészségre ártalmas élvezeti cikk nem adható természetbeni munkabérként.
A munkabért általában havonta és utólag egy ízben, a tárgyhónapot követő hó 10. napjáig kell elszámolni és kifizetni. Ettől az általános szabálytól azonban a felek eltérően is megállapodhatnak. Ha a bérfizetési nap pihenő-, vagy munkaszüneti napra esne, akkor a munkabért legkésőbb a megelőző munkanapon kell kifizetni.
Ha a munkavállaló részére járó munkabér vagy annak egy része alapjául szolgáló eredmény csak egy hónapnál hosszabb idő elteltével állapítható meg, akkor a munkabért is az ennek megfelelő időpontban kell kifizetni, de előleget - legalább havonta - ebben az esetben is fizetni kell.
A bérfizetés helye általában - néhány speciális kivételtől eltekintve - a munkavállaló munkahelye vagy a munkáltató telephelye, a bérfizetést pedig munkaidőben kell teljesíteni.