A kutatók a "terhesség" nyomait állapították meg három fiatal - 10-18 éves nőstény dinoszaurusz kövületeiben: medulláris csontszövet néven ismert, kalciumban gazdag csontszövetet találtak egy nőstény ragadozó Allosaurus, egy növényevő Tenontosaurus és egy ragadozó Tyronnosaurus Rex combjában és sípcsontjában - áll a Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratában megjelent tanulmányban.
A medulláris szövet csak a dinoszauruszoknál és a madaraknál található meg a tojásrakás előtt: a tojások héjának merevítésére szolgál.
"Szerencsénk volt, hogy megtaláltuk ezeket a nőstény kövületeket" - mutatott rá a tanulmány egyik szerzője, Sarah Werning, a berkeleyi Kalifornia Egyetem munkatársa.
"A medulláris csontszövet a szaporodásra érett nőstények szervezetében három-négy héten át található meg, nagyon sok dinoszauruszcsontot kell tehát felvágni, mire megtaláljuk" - tette hozzá.
Ezek a kövületek arról tanúskodnak, hogy ezen őslények nemi érése jóval korábban bekövetkezett, mint eddig a tudósok gondolták. Ebből a szempontból közelebb vannak egyes emlősökhöz, mint madár leszármazottaikhoz, ugyanis az előbbiek, beleértve az embert is, képesek azelőtt szaporodni, hogy a növekedésük befejeződik. Ráadásul az a tény, hogy a kövületek medulláris csontszövetet tartalmaznak, arra enged következtetni, hogy a fiatal nőstények azelőtt pusztultak el, hogy tojásaikat lerakták volna, ez bizonyítja a korai nemi érettséget.
A dinoszauruszok többsége feltehetően legfeljebb 30 évig élt, de az első tíz év során bekövetkezett magas halálozási arány magyarázatul szolgálhat a korai nemi érésre, amelyre a faj fennmaradásához volt szükség - véli Andrew Lee, az Ohiói Egyetem őslénybiológusa.