A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzenei Tanszékén 2007 szeptemberében indult az oktatás. Erre a kimagasló nemzetközi szakmai érdeklődést is kiváltó eseményre szeretnék felhívni a hazai közvélemény figyelmét a szervezők - olvasható a közleményben.
A rendezvény első felvonásaként elismert európai előadók közreműködésével - Magyarországon első alkalommal - a felsőfokú népzeneoktatás európai gyakorlatát, tapasztalatait áttekintő konferencia várja az érdeklődőket.
Az előadók között lesz Kristiina Ilmonen (Sibelius Academy, Finnország), Sven Ahlbeck (Royal Academy of Music, Svédország), Sandra Joyce (Irish World Academy of Music and Dance, University of Limerick, Írország), Ardian Ahmedaja ( Institute for Folk Music, Research and Ethnomusicology, Bécs), Gerlinde Haid professzor (Institute for Folk Music, Research and Ethnomusicology, Bécs). A moderátor Richter Pál, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzenei Tanszakának vezetője lesz.
Az esti gála fókuszában - Bartók Béla és Kodály Zoltán munkássága nyomán - a népzene és a műzene kapcsolata áll, olyan fellépőkkel, köztük a tanszék oktatóival, akik sokat tettek a műfajok közötti határok átjárhatóságáért.
A koncerten hallható lesz többek közt a Muzsikás együttes és Jandó Jenő közös előadásában Bartók Allegro Barbarója, Kiss Ferenc és az Etnofon Zenei Társulás Pávaéneke - Kodály előtt tisztelegve. Ott lesz Sebestyén Márta, Palya Bea, Herczku Ágnes, Bognár Szilvia és Szalóki Ági, a Sebő, a Vujicsics és a Söndörgő együttes, Balogh Kálmán és a Parno Graszt is - egyszóval a magyar, a délszláv és a roma népzenei hagyomány legjobbjai.