Évente 600 ezer lábfekélyt diagnosztizálnak cukorbetegeknél az Egyesült Államokban. A páciensek sokszor túl későn veszik észre az elváltozást, kisebesedést. Az úgynevezett diabéteszes láb jellemzője ugyanis az érzéketlenné válás, a fájdalom hiánya is.
Ezek a fekélyek ráadásul igen nehezen gyógyulnak és hajlamosak a fertőződésre, mely végül a lábujjak, lábfej, vagy az alsó lábszár egy részének elvesztéséhez vezethet. Évente 80 ezer ilyen amputációt végeznek cukorbetegeken az Egyesült Államokban.
David Armstrong, a chicagói Rosalind Franklin University of Medicine and Science kutatója 225 cukorbetegnél vizsgálta az új, egyszerű módszer hatékonyságát. Eredménye szerint a hőmérő használatával mintegy harmadára csökkent a fekély kialakulása a nagy kockázatú betegek csoportjában.
Az eljárás azért hatékony, mert a hőmérővel tulajdonképpen a gyulladás követhető nyomon, mely együtt jár a szövetek károsodásával.
Mielőtt a seb megjelenik, a helye felmelegszik, például a jobb láb és a bal láb nagyujja között egyik napról a másikra több Celsius fok hőmérséklet különbség lehet.
A pácienseknek naponta hat-hat ponton kell megmérniük lábfejük hőmérsékletét. Ha a hőmérő melegebb pontot jelez, lábukat fel kell polcolniuk addig, amíg hőmérséklete nem áll vissza a normális értékre. Így ugyanis mentesül a bőr a gyulladás által kiváltott belső feszüléstől, nem reped be, ezáltal sikerül a bőrsérülést megelőzni.
A kifejlesztett hőmérő nem szokványos: infravörös fénnyel működik és a bőrhöz érintve digitálisan méri annak hőmérsékletét. Gyártója, a Xilas Medical, állami támogatással megkezdte az automatikus változat kifejlesztését is, amely számítógépen keresztül az orvost is értesíti, ha eltérést tapasztal.