"Január elsejétől a száznál több főt foglalkoztató cégek dolgozóinak is a Magyar Államkincstár utalja a családi támogatásokat, így a jövőben számukra is kiszámíthatóbb és biztonságosabb lesz a támogatások kifizetése" - írta közleményében Daróczi Dávid.
Hozzátette: a mostani változás csupán a családok 30 százalékát érinti, a családi támogatásban részesülők többségének ugyanis már eddig is az államkincstár utalta a támogatásokat.
Januártól minden új családtámogatás iránti igényt a Magyar Államkincstárhoz kell benyújtani, a munkahelyeken működő családtámogatási kifizetőhelyek már nem állapítanak meg családi pótlékot, gyermekgondozási segélyt, illetve anyasági támogatást - áll a közleményben.
Daróczi Dávid azt írta: az érintettek biztonságosabb és kiszámíthatóbb kifizetésre számíthatnak a jövőben, hiszen míg a cégek esetében a családi pótlék és a gyermekgondozási segély utalása a bérkifizetéssel egy időben történt, addig a kincstárat jogszabály kötelezi arra, hogy minden hónap harmadik napjáig a folyószámlákra utalja az összeget. A postai úton történő kifizetés esetében is a hónap tizedik napjáig mindenki biztosan hozzájut a pénzhez.
A jogosultak biztonságát szolgálja - olvasható a közleményben -, hogy a kincstári utalás révén még a foglalkoztatók átmeneti fizetőképtelensége, vagy csődje esetén sem kell várniuk a jogos támogatásra, és munkahelyváltás esetén sem késlekedik a pótlék kifizetése. A gyorsabb kifizetés érdekében a kincstár azt javasolja, hogy aki teheti, a folyószámlájára kérje a családtámogatási ellátást - írta Daróczi Dávid.
A tájékoztatás szerint a változás 3.231 munkáltatót érint. A céges kifizetések fokozatosan szűnnek meg: a 100-200 főt foglalkoztató cégek esetében már a januári ellátást, a 201-500 főt foglalkoztatóknál a februárit, az ennél nagyobb munkahelyeknél a márciusi összeget utalja először a kincstár. (A havi ellátás kifizetése minden esetben a rá következő hónapban esedékes.)
A változás az érintettektől semmiféle utánjárást nem igényel.
Daróczi Dávid emlékeztetett arra, hogy a kormány idén 8,3 százalékkal, számszerűsítve 41 milliárd forinttal fordít többet a családok támogatására a tavalyinál. A 2007. évi 495 milliárd forintról 2008-ban 536 milliárd forintra emelkedik a családi támogatások együttes összege.
A családi pótlék összege idén az inflációnál nagyobb mértékben emelkedik, és a legnehezebb helyzetben lévők - mint a nagycsaládosok vagy a gyermekeiket egyedül nevelő szülők - az átlagosnál nagyobb emelést kaptak - olvasható a közleményben.