A New Yorkban élő Booker-díjas regényíró a héten szállt meg a Godrej család elegáns villájában Mumbajban (az egykori Bombay-ben), ahol született és felnőtt.
A vizit felbőszítette az indiai iszlám szervezeteket tömörítő Ulema Tanácsot. Szerintük a vendéglátó - aki egyébként Rushdie régi barátja - nem vette figyelembe a muszlimok érzékenységét. "Nagyon reméljük, hogy Godrej úr ráeszmél, mennyire megbántott minket és bocsánatot kér" - mondta a tanács szóvivője. "Amennyiben erre nem kerül sor, bojkottra hívunk minden muszlimot a vállalata termékei ellen."
Rushdie 1989-ben megjelent Sátáni versek című regénye hatalmas felzúdulást váltott ki az iszlám világban. Khomeini ajatollah, Irán vallási vezetője még a publikáció évében halálos ítéletet hozott ellene. A szerző kilenc évig bujkált az iszlám szélsőségesek elől. Tavaly júniusban II. Erzsébet brit uralkodó lovaggá ütötte, ami ugyancsak sok muszlimot felháborított.
Indiában egyébként egy másik író, a Bangladesből svédországi emigráció után Kalkuttába települt Taszlima Naszrin jelenléte is vallási feszültséget okoz. A 45 éves asszonyt - aki 1994-ben menekült el hazájából, miután vádat emeltek ellene azon a címen, hogy Szégyen című könyvével "bűnös módon megsértette a muszlim vallási érzéseket", művét istenkáromlás címén betiltották, sokan pedig halált követeltek rá - rendszeresen megfenyegetik és tüntetnek ellene. Tavaly novemberben odáig fajult a helyzet, hogy a hatóságok elköltöztették a városból Új-Delhibe, egy rejtekhelyre.
A Godrej-famíliának a többi között a vegyiparban, az informatikában és az ingatlanüzletben vannak érdekeltségei.