A brit New Scientist című folyóiratban megjelentetett tanulmány szerint nem éri meg elindulni, mivel ezzel csak azt kockáztatjuk, hogy lekéssük a következő járatot a következő megállóban. Végül aztán frusztráltan és késve érkezünk úti célunkhoz.
Scott Kominers, a Harvard Egyetem és Justin Chen a kaliforniai MIT matematikusa bonyolult matematikai modellt dolgozott ki egy egymás lakásai közötti utazás alkalmával, amelyet a Walk Versus Wait: The Lazy Mathematician (Gyalogolni vagy várni: a lusta matematikus) című cikkükben összegeztek.
"Van egy busz, amely ritkán jár, de szinte háztól-házig. Felmerül tehát a kérdés: gyalog vagy busszal? A lusták számára mindig megéri a megállóban várni, de ugyanezt tanácsolhatjuk azoknak is, akik pontosan szeretnének a legrövidebb idő alatt megérkezni" - írják.
Modelljük figyelembe veszi a távolságot, a buszmegállók számát, a gyalogos és a jármű sebességét, az indulás, az utazás és a várakozás idejét. Miután az algoritmust minden lehetséges változóval lefuttatták, a tudomány választ adott a kérdésre: mindig jobb várni, kivéve azokban az esetekben, amikor a járatsűrűség egy óra vagy annál ritkább, illetve amikor a célunk egy kilométeren belül található.