Gergely János akadémikus vezetésével Gödön kezdte meg működését az immunológiai tanszék, melyet húsz évig irányított a nemzetközi hírű tudós. "Ez idő alatt a tanszéken folyó kutatómunka mérték és mérce lett a nemzetközi immunológiában" - méltatta a kezdeteket Hudecz Ferenc, az ELTE rektora.
Az immunológia még ma is kevéssé ismert tudományág a szélesebb közönség előtt, holott mindannyiunk életét meghatározza immunrendszerünk működési módja. A védőoltás, vagy a vércsoport meghatározás, mint immunológiai folyamat az egészséges emberek előtt is ismert. Kóros esetben pedig autoimmun betegség, allergia alakulhat ki, mely szintén egyre több embert érint. Ma már a daganatos betegségek ellen is felvehetik immunterápiával a harcot az orvosok.
Az immunrendszer alapvető feladata, hogy védelmet nyújtson a különféle kórokozók (vírusok, baktériumok, gombák és paraziták) ellen. Ezekben a folyamatokban a vér különböző sejtjei és a nyiroksejtek vesznek részt főként. A kialakuló immunválasz a szervezet számára idegen, vagy káros elemeket elpusztítja. Az öröklötten hiányos immunrendszerrel születő emberek védtelenek a fertőzések ellen, míg a túlzott immunválasz a szervezet saját szöveteinek megtámadásához, autoimmun kórképekhez vezet. Szervátültetés esetén csökkenteni kell az immunválaszt, míg tumorok esetében serkenteni.
Erdei Anna, aki tizenöt éve vezeti az immunológiai tanszéket elmondta, hogy kutatási témáik lényegében az immunológia valamennyi területét lefedik, az immunrendszer minden részével foglalkoznak. 2001-ben "áthajózott" a tanszék Gödről az ELTE új lágymányosi épületébe, azóta jobb műszerezettséggel itt működik tovább - emlékezett Erdei Anna.
A Magyar Tudományos Akadémiával közös Immunológiai Kutatócsoport is itt tevékenykedik, a közös munkának számos publikáció, tudományos konferencia az eredménye.
A tanszék oktatási tevékenységének színvonalát a százat meghaladó diplomamunka és a 17 itt szerzett PhD fokozat is jelzi, ahogy az innen kikerülő immunológusok szakmai elismertsége is. Két tankönyv, az Immunbiológia és az Immunobiológiai módszerek is ebben a tudományos műhelyben készült.
A tanszék kutatói számos együttműködést alakítottak ki Magyarországon és külföldön is, melyek egy része pályázati konzorciumokban ölt testet. Az elmúlt öt évben 480 millió forinthoz jutott a tanszék pályázatok révén - tudta meg Erdei Annától az MTI.