A magyar diplomácia vezetője szerint Boris Tadic kampánya egyértelművé tette, hogy erős marad Szerbia európai elkötelezettsége. Hozzátette: győzelme azt jelenti, hogy a Szerbiában élő emberek is úgy gondolják, az országnak az európai uniós integráció az útja.
Göncz Kinga hangsúlyozta: a következő hetekben eldől Koszovó jövője.
Boris Tadic a választást megelőző időszakban is az európai integrációt hangsúlyozta, így valószínűleg megtartja országát ezen az úton, még akkor is, ha nehéz lesz elfogadni Koszovó függetlenségét - jegyezte meg a külügyminiszter.
Az MTI kérdésére kitért arra is, hogy a koszovói állam elismerésében Magyarország nem lesz az elsők között, de "az európai mainstreammel fogunk tartani". Hangsúlyozta: az egyeztetések még folynak az EU-ban.
A vasárnapi szerbiai elnökválasztáson Boris Tadic eddigi elnök a voksok mintegy 51 százalékát szerezte meg, ellenfelének, Tomislav Nikolicnak mintegy 48 százalék jutott. A széles körben nacionalistának mondott Szerbiai Radikális Párt (SRS) jelöltje vasárnap este beismerte vereségét.
A választáson a szavazásra jogosultak 67,6 százaléka adta le voksát, ami rekordnak számít a 2000. évi elnökválasztás óta.
Az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Szlovénia vasárnap üdvözölte Boris Tadic újraválasztását. A nyilatkozat szerint a szerb nép megerősítette az ország demokratikus és európai irányvonalának támogatását. Az elnökség bizakodó, hogy Boris Tadic újraválasztása meggyorsítja Szerbia útját az EU felé.
A szerb államfő jogállása nemzetközi összehasonlításban a közepesen erősek közé tartozik. A kormányzati munkába nem szólhat bele, de erős jogosítványai vannak a hadsereg vezetőinek jelölése és kinevezése, a külpolitika alakítása, illetve az alkotmánybíróság tagjainak kinevezése terén.