SZDSZ az egyetemek vagyonáról
A felsőoktatási reform folytatása során a diákok és az intézmények együttes érdekét kell szem előtt tartani. Magyar Bálint, fejlesztéspolitikai államtitkár (SZDSZ) azt javasolja, hogy a felsőoktatási intézmények az általuk kezelt állami vagyon teljes jogú
2008. február 5. kedd 16:41 - Hírextra
Ma egy diplomás várható élettartama 16 évvel magasabb, mint azé, aki csak az általános iskola nyolc osztályát végezte el, keresete pedig 2-2,5-szerese egy érettségivel rendelkezőének. Egy diplomást feleakkora mértékben veszélyezteti a munkanélküliség, mint a felsőfokú végzettséggel nem rendelkezőket, tehát érthető az igény, hogy maguk is hozzájáruljanak a képzésük költségeihez. Ráadásul az SZDSZ javaslatára a kormány január végén úgy határozott, hogy 2008 szeptemberétől a diákhitel felső határa az államilag finanszírozott képzésben résztvevő hallgatók esetében évi háromszázezer forintról négyszázezerre emelkedjen. A diákhitel-emelés maga is fedezi a tandíj csaknem teljes összegét, ez az anyagi gondokkal küzdő diákok számára utólagos képzési hozzájárulást jelent.
Magyar Bálint a felsőoktatási reform előttünk álló feladatairól elmondta, hogy meg kell teremteni a felsőoktatás valóságos gazdasági autonómiáját, és fel kell számolni az állami gyámkodás maradék eszközeit is. Ezt szolgálja, ha az intézmény maga gazdálkodhat vagyonával, és ezt szolgálja az is, ha a tandíjból keletkezett bevétel az intézményeknél marad: felét a jól tanuló, hátrányos helyzetű diákok ösztöndíjára, a másik felét az egyetemek fejlesztésére kell fordítani.
Kiadó: Szabad Demokraták Szövetsége
Forrás: MTI