A Proceedings of the National Academy of Sciences című szaklapban megjelent tanulmány szerin a matK gén, amely nem a sejtmagban, hanem a fotoszintetizáló kloroplasztban található, fajonként kissé eltérő, de egy fajon belül szinte ugyanolyan - ez teszi lehetővé, hogy kódként lehessen használni. Így az emberi szem számára "megszólalásig" hasonló növényekről, mint például egyes orchideafajokról, akár egy levéldarabka alapján is megállapítható, hogy egy vagy több fajba tartoznak-e.
Vincent Savolainen, a Londoni Imperial College és a Kew Gardens botanikuskert kutatója így nyilatkozott a BBC-nek: "Egy álmunk vált valóra ezzel, hogy megtaláltuk a növényeknél azt a gént, amely azonosítja a fajokat." A gén segítségével, ha nem is a Föld összes növényfaját, de 90 százalékukat el lehet különíteni. "Az ok - magyarázza Savolainen - abban az esetben, ha nagyon gyorsan alakul ki egy új faj, lehet, hogy a matK gén nem tud eléggé átalakulni." Azon kívül a hibridizáció (amikor két faj közös utódot hoz létre) is megnehezíti a feladatot, hisz ilyenkor az utód génállománya elég kesze-kuszán alakul.
A kutatók azt remélik, hogy az új felfedezés segítségével akár laikusok is meg tudják majd határozni a különösen nagy fajgazdagságú területek növényeit. Jelenleg ugyanis csupán egy maréknyi szakértő képes a világ legnagyobb fajgazdagságú helyein (ún. hot-spotok) pontosan meghatározni a növények összetételét. A jövőben egy hordozható eszköz nem csak mások számára tenné lehetővé ugyanezt, de hihetetlen mértékben fel is gyorsítaná a folyamatot.