A táplálkozási szakemberek jelenleg a testtömegindexet (BMI) használják általánosan annak megállapítására, túlsúlyos, vagy elhízott-e valaki. A BMI kiszámításánál csak a magasságot és a testtömeget veszik figyelembe, a test összetételét nem. Ottavia Colombo, az olaszországi Pavia egyetemének kutatója ezzel szemben a testzsír mérését javasolja.
"A testtömegindex nem különbözteti meg a zsíros és a zsírmentes testtömeget" - állítja Colombo.
Colombo és munkatársai 23 férfi és 40 nő testének összetételét elemezték. A 20 és 65 év közti önkéntesek valamennyien egészségesek voltak, ám mozgásszegény életmódot folytattak és nem diétáztak.
A testtömegindex alapján a csoport 11 százalékának ajánlották volna erőteljesen és további 41 százalékának megszívlelendően a fogyást. A derék körméretének mérése alapján viszont (mely a testzsír mértékére utal), a vizsgálatban résztvevők 25 százalékánál lett volna erőteljes a fogyásra utaló javaslat és 36 százalékánál átlagos.
Más testzsírszámítási módszerek alkalmazásával az arány még inkább eltért a testtömegindexen alapuló értékektől: a vizsgált csoport tagjainak összesen akár 77 százaléka is fogyókúrába kezdhetne ezek alapján.
A tény, hogy inkább a test zsírtartalma, mint teljes tömege hordoz, vagy sem egészségügyi kockázatot, az életmód-változtatás fontosságát jelzi - összegzik a kutatók.