Még idén elkezdenek egy, a kockázati génekre vonatkozó szűrést Nagy-Britanniában a családilag veszélyeztetett férfiak körében.
A gének, melyeket tízezer egyén adatainak elemzésével találtak meg, az összes prosztatarákos eset több mint felénél jelen voltak - közölték a kutatók a Nature Genetics szakfolyóiratban közzétett tanulmányukban.
Nagy-Britanniában a férfiak közt a prosztatarák a leggyakoribb tumoros megbetegedés. Ismert egy prosztataspecifikus antigén (PSA), amely a prosztata hámsejtjeiben termelődő fehérje. Mennyisége a dülmirigy rákos elfajulásakor megemelkedik a vérben. Rutinszűrés azonban nincs Nagy-Britanniában a PSA-ra - olvasható a brit közszolgálati televízió hírportálján.
A PSA-vizsgálat pontatlan, a prosztata jóindulatú megnagyobbodása esetén is pozitív eredményt ad. Az álpozitív eredmények nagy arányát jelzi, hogy a szűrésen részt vett férfiak 10-15 százalékánál találtak jelentősen emelkedett antigénszintet vérükben, az ilyenkor következő prosztata biopszia azonban csupán 2-3 százalékuknál tett szükségessé beavatkozást.
Brit és ausztrál férfiak örökítőanyaga (DNS-e) több mint félmillió betűjének variációit elemezték a kutatók, ennek eredményeként találták meg a hét, prosztatarákhoz köthető gént.
A gének egyikének jelenléte a vizsgált páciens DNS-ében nyomon követhető a vérből is, ezáltal könnyű és gyors szűrési módszer fejleszthető ki Ros Eeles kutatásvezető, a brit nemzeti rákkutató intézet munkatársa szerint.