Günter Wimmer, a szövetségi kertek szóvivője elmondta, a kínai legyezőpálma (Livistona) körül elhelyezkedő összes növényt átmenetileg "el kellett költöztetni", nehogy kárt tegyenek bennük a kivágás közben esetleg lehulló törmelékek. Az egyik acéloszlopra közvetlenül a kupola alatt kötélvontatót szereltek, hogy a kivágott fa egyes részeit elszállíthassák.
Miután számos tudósító és fotós szeme, illetve lencséje előtt eltávolították az arisztokratikus növény koronáját, Wimmer elmondta, hogy "a nagy média felhajtás tehertétel volt a számukra, de ennek ellenére a vártnál jobban mentek a dolgok". Eleinte attól tartottak, hogy a sűrű tűlevelek esetleg eltömíthetik a motoros fűrész láncát és abban az esetben két embernek kézi fűrésszel kellett volna folytatnia a munkát. A tervezett árverezésből befolyó pénzt a kertésztanoncok képzésére fordítják.
A "Sissi-pálma" utódja a "Mária Terézia-pálmának", amely a Habsburgok növénygyűjteményéből származott. Évente turisták százezrei csodálták meg a pálmafát, amely már akkor 44 éves volt, amikor 1882-ben elhelyezték a melegházban és elnevezték a titokzatos Sissiről, I. Ferenc József császár és király darázsderekú feleségéről. Idővel azonban korhadni kezdett, s amikor magassága elérte a 25 métert, veszélyeztette a pálmaház üvegtetejét és elkerülhetetlenné vált a kivágása.
Az elhatározás Wimmer szerint magára vonta nagyszámú "Sissi-rajongó" haragját. Telefonhívások és e-mailek százait kapták az Egyesült Államokból és Kanadából, amelyeknek küldői követelték, hogy "ne öljék meg a pálmafát." Emellett "képtelen" javaslatokat is tettek, például, hogy mélyítsék ki a talajt vagy növeljék a pálmaház magasságát.
A nehézségek azonban rövid időn belül megoldódnak, amennyiben sikerült utánpótlásról gondoskodni. Tavasszal a "Sissi-pálma" egy kereken ötven éves utódja foglalja el a kivágott óriás helyét.