Az azonban még további vizsgálatra vár, hogy vajon milyen módon hat a cink a hasmenésre - ismerték el a Pediatrics című tudományos folyóiratban megjelent cikk szerzői.
A tudományos dolgozat 22 témába vágó kutatás adatait elemezte. Ebből 16 vizsgálat több mint 15 ezer akut hasmenésben szenvedő gyerek állapotát mérte fel, akiket cinkkel kezeltek, hat tanulmány pedig csaknem 3 ezer folyamatos hasmenéssel küzdő gyerek betegségével foglalkozott.
Az Augustában működő Georgiai Orvosi Egyetem kutatócsoportja azt tapasztalta, hogy a cinkterápiával lerövidült mind az akut, mind a folyamatos hasmenéses betegség ideje, ráadásul a székelési gyakoriságot is sikerült csökkenteni.
A cinkbevitel egyúttal a hasmenés megelőzésére is bevált. A felmérés szerint a placebót kapó kontrolcsoporthoz képest 18 százalékkal csökkent a cinkkel kezelt gyerekeknél a hasmenés mindkét típusának kialakulása.
A tanulmány azonban megjegyezte, hogy a gyerekeknél gyakrabban lépett fel hányás, ha cinket adtak nekik, mintha a semleges placebót kellett bevenniük.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint a hasmenés évente több mint 2 millió ember halálát okozza a Földön. Az áldozatok többsége a fejlődő vagy harmadik világbeli gyerekek közül kerül ki.