Aki tagja akar lenni, rá kell klikkelnie a couchsurfing.com oldalra, fel kell tennie rá nevét, főbb adatait, érdeklődési körét és fényképét. A tagok külföldi útjaik alkalmával szállást adnak egymásnak (bár ez nem kötelező), vállalják egymás kalauzolását, esetleg még összejöveteleket is szerveznek a messziről érkezett tiszteletére.
Egy-egy ilyen utazás után a látogatónak minősítenie kell a vendéglátást, a vendéglátónak a vendéget és ez a minősítés referenciaként az illetők neve mellé kerül a honlapon. Ez az úgynevezett "vouch", amely lehet jó és lehet rossz, és csak az adhatja, aki már kapott legalább hármat. A "vouch" egyben garancia arra is, hogy az adott tagok körül minden rendben van. Garancia a szélhámosokkal szemben az is, hogy minden tag köteles megadni lakcímét, és a szervezők erre a címre küldenek el neki egy kódot, amelyet a továbbiakban használniuk kell - írta a Corriere della Sera című olasz napilap.
A dolog a lap szerint nagyon jól működik. Az anyagi előnyök mellett az is mellette szól, hogy erősíti a fiatalok közötti barátságot (mivel zömmel ők veszik leginkább igénybe ezt a turizmus-formát), aki ismeretlen helyre utazik, azonnal talál valakit, aki beavatja a helyi szokásokba, segít beilleszkedni. A légkörre jellemző, hogy a tagok időnként nagy közös kirándulásokat, közös bulikat is rendeznek.
Az egyik couchsurföző szerint a legnagyobb baj, ami érheti őket az, ha a fogadó partnertől (vagy a vendégről) kiderül: abszolút unalmas vagy teljesen más érdeklődésű egyén. Ezt azonban gondos előkészítéssel, az életrajzok áttanulmányozásával, néhány előzetes e-maillel ki lehet védeni.