2024. november 22. - Cecília

Láthatóak lesznek a koronázási ékszerek

Várhatóan április közepén újra láthatóak lesznek a cseh koronázási ékszerek legértékesebbnek és legszebbnek tartott darabjai a prágai Hradzsinban.
2008. február 26. kedd 12:24 - Hírextra

Ez a cseh államiság jelképe és cseh nemzeti kincs csak ritkán látható, s akkor is csak néhány napig. Legutóbb 2003 júliusában tíz napig voltak az ékszerek kiállítva a Hradzsinban. Az idén várhatóan csak egy hétig lesznek megtekinthetőek. Bár hivatalosan nem mondták ki, a cseh sajtó nem kétli: Václav Klaus szeretné ezzel is emlékezetessé tenni második elnöki mandátumának kezdetét.

"Valóban tervezzük a kiállítást, de még csak az előkészítés szakaszában vagyunk. A részletekről egyelőre nincs döntés" - tájékoztatta az MTI tudósítóját Ladislav Jakl, a cseh államfő személyes titkára. Megjegyezte: a kiállítás dátuma sincs még pontosan rögzítve, de várhatóan április közepén nyílna meg, és az ékszerek egy hétig legfeljebb tíz napig lennének megtekinthetőek.

A kiállításon az előzetes értesülések szerint látható lesz a Szent Vencel-i királyi korona, a jogar és az országalma, amelyek a cseh államiság legfontosabb jelképeinek számítanak. A drágakövekkel ékesített királyi korona 21 karátos aranyból készült, s legrégibb részei a XI-XIII. századból származnak. Mai formáját alapvetően a XIV. században, IV. Károly idején nyerte el. A szintén aranyból készített, drágakövekkel díszített jogar és országalma a XVI. század elejéről való. További rendkívül értékes darabok a Szent Vencel-i kard és az uralkodók által használt kereszt, amelyek a XIV. század első feléből származnak. A díszes vörös bársony királyi palást a XVII. század első felében készült.
A cseh koronázási ékszereket rendeltetésüknek megfelelően legutoljára 1836. szeptember 7-én használták, amikor a Habsburg-házból származó Ferdinándot cseh királlyá koronázták. A két utolsó Habsburg uralkodó - I. Ferenc József és I. Károly osztrák császár (IV. Károly néven magyar király) - sosem koronáztatta magát cseh királlyá.

Korábban a cseh nemzeti kincset a Prágához közeli Karlstejn várában őrizték, de 1791-től a hradzsini Szent Vitus-székesegyház pincéjének páncélszekrényeiben vannak, amelyek hét kulcsra nyílnak. A kulcsok mindegyike más-más köztisztviselőnél van, akik csak együtt tudják kinyitni a széfet. A hatályban lévő szabályozás szerint jelenleg az államfőnek, a kormányfőnek, a parlament két házelnökének, a prágai főpolgármesternek, a prágai érseknek és a székesegyház főpapjának van kulcsa.

Az államfő március közepére összehívta az érintetteket, hogy a szabályoknak megfelelően közösen kinyissák a széfet, s ellenőrizzék az ékszereket.

Tekintettel arra, hogy a cseh koronázási ékszerek csak nagyon ritkán - öt-tíz évente egyszer, s akkor is csak néhány napra - láthatók, várható, hogy a kiállítás iránt ismét hatalmas lesz az érdeklődés.


Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását