A Holokauszt Emlékközpont és az amszterdami Anne Frank Ház utazó kiállítása csütörtöktől március 21-ig Hatvanban, a Művelődési Központban látható. Azt követően Salgótarjánban, áprilisban Komáromban, Révkomáromban (Szlovákia), szeptemberben Nagyatádon, októberben Győrött, novemberben Sopronban, 2009 áprilisában pedig Szerbiában, Zentán látható majd a tárlat.
A tárlaton a második világháború idején Amszterdamban bujkáló, majd családjával együtt koncentrációs táborba hurcolt Anne Frank naplójának idézetei és a családról készült fotók szerepelnek. A tárlat ezek mellett egyéni történeteket és szemtanúk beszámolóit hívja segítségül az előítélet, az üldöztetés, az ellenállás, az emberi jogok és a demokrácia témájának kiemelésére.
A pécsi kiállítást kísérő, diákok által tartott tárlatvezetéseken január 25-től február 22-ig 28 iskola négyezer diákja vett részt - olvasható a közleményben. A gyerekeknek kortársaik mutatták be a Hollandiából deportált kamaszlány történetét a TÁSI Mecsekaljai Iskolában, ahol 72 diák tárlatvezetőt készítettek fel erre a feladatra.
A német zsidó családból származó Anne Frank (aki Magyarországon Anna Frank néven vált közismertté) 1933-ban menekült el szüleivel Németországból Hollandiába. A család a náci megszállás idején egy amszterdami házban bújt meg. A rejtekhelyet azonban 1944-ben árulás folytán felfedezték, a családot koncentrációs táborba hurcolták. A deportálást csak a családfő, Otto Frank élte túl.
Anne Frank anyjával és nővérével együtt a bergen-belseni koncentrációs táborban halt meg tífuszban, egy hónappal azelőtt, hogy az amerikai csapatok 1945-ben felszabadították volna a lágert. Történetét fennmaradt naplójából ismerhette meg a világ. A feljegyzéseket édesapja adta ki 1947-ben.