Betegellátás földrengésben
Földrengések alkalmával a kórházakban lévő orvosi műszerek ugyanolyan rázkódásnak vannak kitéve, mint az épületekben lévő minden egyéb tárgy, viszont kifogástalanul kell működniük, mert a sürgősségi betegellátás jelentősen megnőhet. Műszereiket a gyártó c
2008. február 27. szerda 08:31 - Hírextra
Japánban gyakran reng a föld, ilyenkor az épületekben az érzékeny eszközök közül sok tönkremegy és emberek is megsérülnek, de a kórházakban ez nem okozhat működési zavarokat, sőt a földrengés áldozatainak tömeges ellátását is biztosítani kell. A német műszergyárak eddig saját jól felfogott érdekükben vizsgáltatták ebből a szempontból a japán piacra szánt termékeiket, de most úgy vélik, hogy az ilyen minőségi bizonylat kötelező is lesz.
Az International Hospital Equipment and Solutions szakfolyóirat legújabb száma részletesen ismerteti, hogy a német Dräger műszergyár, amelyik már évek óta szállítja orvosi műszereit a japán gyógyintézetekbe, az egyik ottani nehézipari cég, az Ishikawajima-Harima Heavy Industries különleges laboratóriumát kérte meg legújabb kórházi műszereinek vizsgálatára.
A műszereket négynapos időszak alatt harminc, különféle próbának vetették alá. A mechanikai teszt pontosan megfelelt annak, ami a súlyos földrengések során az ilyen eszközöket érheti. Valamennyi műszert olyan módon építették be a laboratóriumba, ahogyan a kórházi őrzőszobákban azokat használják.
A földrengést utánzó rázkódás olyan késleltetett mozgás volt, ami fokozatosan gyorsult és mértéke megfelelt a nehézségi erő kilenc-tízszeresének. Ez többszöröse annak, amit a német gyár Lübeckben lévő laboratóriumában tudnak alkalmazni. A németországi mérések során a műszerek saját súlyának legfeljebb négyszeresét terhelik az érzékeny eszközökre és annak alapján nézik, hogy a műszerek továbbra is megfelelően működnek-e.
A japán gyári laboratórium óriási termében olyan vibrációs próbáknak tették ki az EKG-gépeket, őrzőszobai monitorokat, mérőfejeket, amelyek a gravitációnak a tízszeresét adták. Az ilyen 9-12 "g" érték azt jelenti, hogy addig a vizsgált tárgy súlya a tízszeresére növekedett. A mérések alapján a műszereket többek között csak olyan vizsgák után minősítették földrengésbiztosnak, ha egymás után hat alkalommal a földre leejtve is zavartalanul működőképesek maradtak. Ezek a mérések azt jelentik, hogy az ilyen orvosi eszközök túlélnék az 1995-ben, Kobe városában bekövetkezett erős földrengést is.
Forrás: MTI